Šport 9. veljače 2019.

Objavljeno: 09.02.2019 u 12:43
Pregledano 48 puta

ZAGREB, 9. veljače 2019. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Nogometaši Dinama povećali su svoju prednost na vrhu ljestvice Prve HNL na 14 bodova ispred drugog Osijeka domaćom pobjedom od 1-0 (0-0) protiv Istre 1961 u susretu 20. kola igranom u subotu. Jedini gol na utakmici postigao je Petković iz kaznenog udarca u 86. minuti. Slaven Belupo je s 2-0 nadigrao Goricu, a do pobjede nakon više od četiri mjeseca stigao ranim golovima Krstanovića (3) i Puclina (13). Vodeći Dinamo sada ima 51 bod, drugi je Osijek sa 37, a slijede Lokomotiva i Rijeka sa po 34 boda i utakmicom manje. Istra 1961 je ostala deveta sa 16 bodova, jednim manje od osmog Intera iz Zaprešića, ali 13 više od posljednjeg Rudeša.

SPLIT - U dalmatinskom derbiju 13. kola Regionalne vaterpolske lige Jug CO je sa 12-7 (2-2, 3-0, 3-2, 4-3) slavio na gostovanju kod splitskog Jadrana, dok je nešto ranije na poljudskom bazenu POŠK poražen od Šabca sa 11-7 (1-3, 4-0, 2-1, 4-3). Nakon 13 kola na ljestvici vodi Mladost sa 34 boda. Drugi je Jadran Herceg Novi sa 30 bodova, treći Jug Co ima 29, a četvrti je splitski Jadran sa 28 bodova. Na začelju su Primorac sa sedam i splitski POŠK sa samo tri boda. U Splitu je u subotu trebao biti pravi vaterpolski maraton od tri dvoboja regionalnog natjecanja, ali je zbog huliganskog napada na trojicu igrača beogradske Crvene zvezde dvoboj s Mornarom otkazan.

SPLIT - "Iskreno se nadamo da će počinitelji biti identificirani i odgovarajuće kažnjeni, te da ovaj nemili događaj neće utjecati na dosadašnje odlične odnose svih sudionika lige koja egzistira već 11. sezonu", stoji u priopćenju koje je potpisao povjerenik Regionalne vaterpolske lige Milivoj Bebić, nakon huliganskog napada na trojicu vaterpolista Crvene zvezde koji se dogodio u subotu na splitskoj rivi. "U tijeku je kriminalistička obrada i po informacijama koje smo dobili iz splitske policije,  jedna osoba je privedena pod sumnjom da je bila sudionik navedenog napada.Upravni odbor Regionalne vaterpolske lige je odmah obavio izvanrednu telefonsku sjednicu i donio odluku u skladu s člankom 8. st.8 Propozicija natjecanja da se navedena utakmica 13. kola između Mornara Brodospasa i Crvene zvezde odgađa do daljnjega", stoji u priopćenju u kojem je povjerenstvo za natjecanje najoštrije osudilo navedeni izgred kao i svaki drugi oblik nasilja kojem nema mjesta u sportu.

ZAGREB - Izvršni direktor Hrvatskog vaterpolskog saveza (HVS) Perica Bukić i predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Zlatko Mateša najoštrije su osudili izgred koji se dogodio u subotu poslijepodne na splitskog Rivi gdje su napadnuta trojica vaterpolista Crvene zvezde. “Ispred Hrvatskog vaterpolskog saveza, te u svoje osobno ime, najoštrije osuđujem izgred koji se dogodio na splitskoj rivi, a u kojem su napadnuti vaterpolisti Crvene zvezde. Svaki čin nasilja, ikada, igdje i prema bilo kome je jednostavno neprihvatljiv. Ovo što se dogodilo nikako niti mi u vaterpolskoj zajednici ne smijemo podcijeniti, te i nas obvezuje napraviti sa svoje strane dodatan napor da se ovakvo što više nikad i nigdje ne ponovi”, izjavio je izvršni direktor HVS-a Perica Bukić. “U ime Hrvatskog olimpijskog odbora i cjelokupne hrvatske sportske obitelji najoštrije osuđujem ovaj huliganski čin koji sa sportom nema nikakve veze. Napad na sportaše iz druge države, koji su samo došli na izvršavanje klupskih obveza, nikako ne ide u istu rečenicu sa Splitom kojeg nazivamo i 'najsportskijim gradom na svijetu'. Krajnje je vrijeme da nadležne državne službe i institucije počnu rigorozno provoditi zakonske akte protiv huliganizma u sportu i oko sporta jer ovakvi ispadi bacaju ogromnu mrlju na Hrvatsku kao svjetski prepoznatljivu sportsku i turističku destinaciju”, stoji u priopćenju Hrvatskog olimpijskog odbora.

SPLIT  - Vaterpolist Crvene zvezde kojega su u subotu rano popodne zajedno s još dvojicom njegovih klupskih kolega na splitskoj Rivi napala petorica mladića lakše je ozlijeđen, doznaje se u KBC-u Split, a napad na beogradske športaše osudili su brojni športaši te političari, među kojima župan Blaženko Boban i splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara koji je  poručio da Split nije i ne će bit grad koji tolerira nasilje. Mladić (29) koji se od razularene rulje spasio skokom u more naknadno je zatražio liječničku pomoć, sat i pol nakon samog slučaja, te mu je utvrđena lakša tjelesna ozljeda glave, sljepoočnice i nosa. Njega su navodno petorica napadača udarili metalnom šipkom, dok su druga dvojica mladića koji su uspjeli pobjeći dobili udarac u leđa, odnosno u nogu, ali oni nisu zatražili liječničku pomoć u splitskoj bolnici. Splitskim napadačima navodno je zasmetalo što su vaterpolisti na sebi imali majice Crvene zvezde, pa su prvo tražili da ih skinu, a potom ih i napali.  Neslužbeno, trojica srpskih športaša splitskoj policiji u razgovoru nisu spominjala metalnu šipku. Športaši su policiji rekli kako su sjedili na štekatu i pili piće kada je u jednom momentu stigla skupina od pet mladića koji su ih prvo verbalno napali, a zatim i fizički, pa su bili primorani spašavati glavu bijegom. Zbog cijele situacije vaterpolisti Crvene zvezde su tijekom kasnog popodneva krenuli natrag u Beograd i tako nisu igrali utakmicu protiv domaćeg Mornara na Poljudu.  S obzirom da na Rivi gotovo svaki poslovni prostor ima video nadzor, policija vjeruje da će im u otkrivanju počinitelja pomoći nadzorne kamere.

MADRID - U madridskom derbiju prepunom događaja i učestalom korištenju video-tehnologije za pregledavanje spornih situacija, Real je kao gost svladao Atletico s 3-1 (2-1) pred više od 67.000 gledatelja na stadionu Wanda Metropolitano. Strijelci za Real bili su Casemiro (16), Ramos iz kaznenog udarca (42) i Bale (74) na asistenciju Luke Modrića, dok je jedini pogodak za domaću momčad postigao Griezmann (25). U sastavu Atletica Nikola Kalinić je u 71. minuti zamijenio Moratu, ali nije uspio doći u priliku ozbiljnije ugroziti gostujuća vrata. Real je s 45 bodova skočio na drugo mjesto, s bodom više od Atletica. Vodeća Barcelona ima 50 bodova i utakmicu manje koju će odigrati u nedjelju u Bilbau.

MÜNCHEN - Nogometaši Bayerna pobijedili su s 3-1 (2-1) Schalke na svojoj Allianz Areni u posljednjoj utakmici subotnjeg programa 21. kola njemačkog prvenstva i tako su zasjeli na drugo mjesto te smanjili zaostatak za vodećom Borussijom Dortmund na samo pet bodova, nakon što je lider ispustio vodstvo 3-0 pred svojim navijačima protiv Hoffenheima.  Momčad Nike Kovača povela je autogolom Brume u 12. minuti. Gosti su izjednačili u 25. minuti preko Kutucua, ali samo dvije minute poslije Lewandowski je ponovno vratio prednost Bavarcima. Konačnih 3-1 u 57. minuti postavio je Serge Gnarby koji je glavom skrenuo loptu koju je "škaricama" prema vratima poslao asistent Lewandowski. Veliki preokret napravili su nogometaši Hoffenheima kod vodeće Borussije Dortmund. Do 75. minute gubili su sa 3-0, da bi u samo 13 minuta postigli tri pogotka i osvojili veliki bod na Signal Iduna Parku. Pogotke za Borussiju postigli su Sancho (32), Goetze (43) i Guerreiro (67). No, gosti se nisu predali. Alžirac Belfodil, koji je u poluvremenu zamijenio hrvatskog reprezentativca Andreja Kramarića, u 75. minuti je prvi put zatresao mrežu za smanjenje zaostatka Hoffenheima. U 83. minuti Kaderabek je pogodio za 2-3, a samo pet minuta poslije Belfodil je pogodio za 3-3. Kramarić je krajem prvog poluvremena dobio slučajan udarac u glavu kod jednog pada i čini se da ga je zato trener odlučio ostaviti u svlačionici u poluvremenu. Utakmicu preokreta odigrali su Freiburg i Wolfsburg, u kojoj su gosti triput vodili, a domaći triput nadoknadili zaostatak. Vodeći pogodak za Wolfsburg postigao je Roussillon na asistenciju Josipa Brekala. Izjednačio je Grifo (37), a novo vodstvo "vukovima" donio je Weghorst (63) iz kaznenog udarca. Na 2-2 izjednačio je Petersen (70), a po treći put je Wolfsburg poveo golom Steffena (74). Freiburgu je bod donio Waldschmidt (88). Brekalo je bio u početnoj postavi Wolfsburga i taktički je zamijenjen u posljednjoj minuti. Vodi Borrusia Dortmund sa 50 bodova, Bayern se sa 45 bodova probio na drugo mjesto, a Borussia Moenchengladbach je treća sa 42.

FIRENCA - U susretu 23. kola talijanskog nogometnog prvenstva Fiorentina i Napoli su igrali 0-0. Drugi Napoli sada ima 52 boda, osam manje uz utakmicu više od vodećeg Juventusa, dok je Fiorentina deveta sa 32 boda. Marko Pjaca ostao je na klupi Fiorentine. U četvrtak je Lazio svladao Empoli sa 1-0, a u petak je Roma bila bolja od Chieva sa 3-0, dok su preostali susreti 23. kola na programu u nedjelju.

KOPRIVNICA - U za njih rezultatski nevažnoj utakmici posljednjeg, 6. kola skupine D EHF kupa rukometašice Podravke Vegete pred svojim su navijačima poražene od danskog NFH Nyka sa 25-28 (11-14), što je Dankinjama donijelo drugo mjesto i prolaz u čettvrtfinale. Podravka je već nakon 5. kola osigurala prvo mjesto pa je u ekipi Zlatka Saračevića bilo prilike za raspodjelu minutaže. Natalija Čigrinova je sa sedam pogodaka bila najbolja kod Koprivničanki. Pet golova postigla je Selena Milošević, a tri Lea Franušić. Gošće su do pobjede sa po devet pogodaka predvodile Pedersen i Housheer. Podravka je natjecanje u skupini završila s dva poraza, ali je sa osam bodova osvojila prvo mjesto. NFH Nyk je sa sedam bodova drugi, a španjolska Bera Bera je treća sa četiri boda. Craiova je na začelju sa tri boda. Ždrijeb četvrtfinalnih parova na rasporedu je u utorak, 12. veljače, u Beču, a Podravka Vegeta će biti među nositeljima.

SOFIJA - Mađarski tenisač Marton Fucsovics i Rus Daniil Medvjedjev borit će se za naslov pobjednika na ATP turniru u Sofiji. Fucsovics je do drugog finala u karijeri stigao pobijedivši Talijana Mattea Berrettinija s 5-7, 7-5, 6-3, a Medvjedjev je za svoje šesto finala pobijedio Francuza Gaela Monfilsa sa 6-2, 6-4. Pojedinačno finale je na rasporedu u 16 sati, dok će se od 13 sati Nikola Mektić i Austrijanac Juergen Melzer boriti za trofej u parovima protiv Tajvanca Hsieha i Indonežanina Rungkata.

MONTPELLIER - Pierre-Hugues Herbert i Jo-Wilfried Tsonga borit će se za naslov pobjednika ATP turnira u Montpellieru, gdje su francuski tenisači osvajali naslove u šest od dosadašnjih osam izdanja. Herbert je do svog trećeg finala u karijeri stigao svladavši pobjednika Montpelliera iz 2012. Čeha Tomaša Berdycha sa 6-2, 7-5, dok je Jo-Wilfried Tsonga sa 6-1, 6-3 bio bolji od Moldavca Radua Albota i tako izborio 29. finale u karijeri, a prvog nakon 16 mjeseci. Tsonga će u nedjeljni finale s Herbertom ući s prednošću 2-0 u međusobnim dvobojima. Njihov je dvoboj na rasporedu u 14.30 sati. Prije toga će Ivan Dodig biti u prilicu postati jedini pobjednik ovogodišnjeg turnira u Montpellieru bez francuskog državljanstva. Naime, od 12.15 sati će se za pobjednički trofej u parovima Dodig i Francuz Edouard Roger-Vasselin boriti protiv francuskog para Bonzi - Hoang.

BATH - Hrvatska Fed Cup reprezentacija porazom 0-2 od Mađarske završila je nastup na turniru Prve Euro-afričke skupine u britanskom Bathu. U prvom meču Adrienn Nagy svladala je Tenu Lukas sa 6-3, 4-6, 6-4, a u drugom je Jana Fett predala meč Reka-Luci Jani nakon što je osvojila prvi set sa 6-3, a u drugom gubila sa 2-5. Nije bilo potrebe za igrom parova. Tako je Mađarska osvojila treće mjesto, a Hrvatska završila kao četvrta.

ARE - Norveški skijaš Kjetil Jansrud (33) osvojio je u subotu zlatnu medalju u spustu na Svjetskom prvenstvu u Areu, nakon što je bio dvije stotinke brži od sunarodnjaka Aksela Lunda Svindala. Tako je Jansrud nakon dva srebra (2015. kombinacija, 2017. superveleslalom) napokon došao do najsjajnijeg odličja na svjetskim prvenstvima. Aktualni olimpijski prvak u spustu iz Pjongčanga Aksel Lund Svindal (36) morao se zadovoljiti srebrom, zaostavši samo dvije stotinke. Svindalu je to deveta medalja sa svjetskih prvenstava (5 zlata, 2 srebra, 2 bronce). Austrijanac Vincent Kriechmayr (27), koji je prije tri dana stigao do prvog odličja na svjetskim prvenstvima osvojivši srebro u superveleslalomu, u subotu je u spustu bio brončani sa 33 stotinke zaostatka. Hrvatskih predstavnika nije bilo u subotnjem spustu za skijaše iako su za utrku bili prijavljeni Natko Zrnčić Dim i Filip Zubčić. Izostanak Natka Zrnčića Dima bio je očekivan jer je u petak na treningu slaloma ozlijedio leđa.

NEW ORLEANS - Sinoć su na terene NBA od hrvatskih košarkaša istrčali Dario Šarić, Mario Hezonja, Dragan Bender i Ante Žižić i oni su u porazim svojih momčadi upisali skroman učinak. Minnesota Timberwolves Darija Šarića su u gostima doživjeli poraz od New Orleans Pelicansa 117-122, a hrvatski je reprezentativac u 25 minuta zabio devet koševa (šut iz igre 2/6, trice 1/1) upisavši pritom tri skoka, jednu asistenciju i jednu ukradenu loptu. I Phoenix Suns su upisali poraz, 13. zaredom, iako su vodili sa čak 17 koševa u prvoj četvrtini, od njih su bolji sa 117-107 bili Golden State Warriorsi koje je predvodio Klay Thompson sa 25 koševa. U redovima Phoenixa najbolji je bio Kelly Oubre Jr. koji je također ubacio 25 koševa, a Dragan Bender je utakmicu započeo u prvoj petorci i upisao učinak od dva koša (šut iz igre 1/5, trice 0/4), šest skokova i pet asistencija u 18 minuta. Cleveland Cavalierse su sa 119-106 nadigrali domaći Washington Wizards,a Ante Žižić je na terenu proveo 17 minuta zabivši u tom vremenu šest koševa (šut iz igre 3/4) uz jedan skok i jedan blok. Detroit Pistons su kod kuće sa 120-103 svladali New York Knickse Marija Hezonje kojima je to 15. uzastopni poraz. Kod Knicksa najbolji je bio Dennis Smith Jr. sa 31 košem, a Hezonja je  u 33 minute zabio osam koševa (šut iz igre 3/11, trice 0/2) i ugrabio sedam skokova te dodao jednu asistenciju i dvije ukradene lopte.

ROTTERDAM - Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić otkazao je nastup na turniru ATP serije 500 u Rotterdamu, a razlog je još uvijek nezaliječena ozljeda desnog koljena, koju vuče još od prošle sezone.Osim Čilića, nastup u Rotterdamu otkazao je i Nijemac Alexander Zverev.

HERCEG NOVI - Vaterpolisti zagrebačke Mladosti doživjeli su prvi poraz ove sezone u Regionalnoj vaterpolskoj ligi, nakon što su u petak na gostovanju kod Jadrana iz Herceg Novog izgubili sa 13-10 (3-5, 2-1, 4-2, 4-2). Mladost je sa 34 boda iz 13 utakmica još uvijek na prvom mjestu. Drugi je Jadran Carine sa 30, a treći splitski Jadran sa 28 bodova i utakmicom manje. I dubrovački Jug CO ima utakmicu manje, a sa 26 bodova je na četvrtom mjestu.

GLASGOW - Svjetsko prvenstvo u svim biciklističkim sportovima održat će se prvi put u Glasgowu 2023. godine, potvrdila je Svjetska biciklistička federacija (UCI). Svjetska prvenstva u biciklističkim sportovima organizirat će se svake četiri godine, a natjecanja će se održavati u cestovnom i planinskom biciklizmu, BMX-u te pistovnom biciklizmu i trajat će dva tjedna.