Šport 7. srpnja 2018.

Objavljeno: 07.07.2018 u 08:54
Pregledano 30 puta

ZAGREB, 7. srpnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

SOČI - U svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima reprezentacija Hrvatske je po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu pobijedivši u subotnjem četvrtfinalu odigranom u Sočiju reprezentaciju Rusije boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je u osnovnih 90 minuta rezultat bio 1-1, a poslije produžetka 2-2.

U ruletu jedanaesteraca ponovno je Ivan Rakitić bio strijelac odlučujućeg gola, Danijel Subašić je obranio Smolovu prvi udarac u raspucavanju, a Fernandes je promašio vrata. Osim Rakitića precizni su bili Brozović, Modrić i Vida, a Kovačićev udarac obranio je Akinfejev.

Za mjesto u finalu Hrvatska će se boriti 11. srpnja (20 sati) u Moskvi s reprezentacijom Engleske, koja je u četvrtfinalu sa 2-0 nadigrala Švedsku.

Domaća reprezentacija prva je došla do prednosti pred 44.287 gledatelja na stadionu Fišt, a vodeći pogodak za Rusiju postigao je Denis Čerišev u 31. minuti, kad je preciznim i snažnim udarcem sa 22-23 metara svladao Danijela Subašića.

Osam minuta poslije Hrvatska je izjednačila. Mario Mandžukić je povukao kontranapad po lijevoj strani, došao s loptom do pet metara od vrata, a onda ubacio na glavu Andreja Kramarića koji je poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Akinfejeva.

Hrvatska je bila bolja reprezentacija u drugom dijelu utakmice, ali pogodaka više nije bilo do isteka osnovnih 90 minuta.

U produžetku je do vodstva stigla Hrvatska u 101. minuti. Luka Modrić je izveo udarac iz kuta, a sa 10-ak metara preciznim udarcem glavom loptu je u lijevi donji kut poslao Domagoj Vida.

Rusija je do izjednačenja došla u 115. minuti. Slobodan udarac s desnog ruba kaznenog prostora izveo je Dzagojev, a najviši u skoku bio je Fernandes i glavom pogodio desni donji kut našeg gola za 2-2.

Odluka o pobjedniku pala je u ruletu jedanaesteraca, u kojem su Hrvatska i Rusija stigle do četvrtfinala, pobjedama nad Danskom, odnosno Španjolskom, kada su vratari, naš Danijel Subašić i ruski kapetan Igor Akinfejev, bili junaci. Hrvatska je na kraju u jedanaestercima bila bolja sa 4-3.

SOČI -
Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalu u Sočiju boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Rusiju. Nakon 90 minuta rezultat je bio 1-1, nakon 120 minuta 2-2, da bi u raspucavanju s bijele točke Hrvatska bila uspješnija sa 4-3.

Rusija je povela golom Denisa Čeriševa u 31. minuti, na 1-1 poravnao je Andrej Kramarić u 39., da bi Hrvatsku u vodstvo doveo Domagoj Vida u 101. no za 2-2 pogodio je Mario Fernandes u 115. pa su o posljednjem polufinalistu odlučivali udarci s bijele točke. Četiri od pet hrvatskih izvođača bilo je precizno, dok kod Rusa dva izvođača nisu uspjela svladati Subašića. Kao i protiv Danske u osmini finala, posljednji 11-erac za Hrvatsku izveo je i pogodio Ivan Rakitić.

Hrvatska je u polufinalni susret protiv Rusije krenula u vrlo ofenzivnom sastavu, identičnom kao i protiv Nigerije na startu prvenstva, s Kramarićem na mjestu polušpice umjesto Brozovića koji je igrao na mnogo povučenijoj poziciji u utakmicama protiv Argentine i Danske. No, ta ofenzivnija formacija nije donijela pritisak na rusku momčad koja se, kao i u utakmici osmine finala protiv Španjolske, odlučila braniti s dvostrukim blokom. Dvojica najboljih hrvatskih tehničara Rakitić i Modrić nisu se uspjeli nametnuti u posjedu lopte, Rusi su visokim presingom na hrvatsku posljednju liniju uvelike otežavali organizaciju napada.

Tijekom prvih pola sata utakmice niti jedna momčad nije uspjela uputiti udarac u okvir suparničkog gola iako su u uvodnih sedam minuta obje ozbiljno zaprijetile. Već u 5. minuti Vrsaljko je loše reagirao na jednu visoku loptu poslanu u hrvatski kazneni prostor i praktički ju glavom spustio na nogu Dzjubi, ali udarac ruskog napadača Lovren je uspio blokirati. Samo dvije minute potom Hrvatska je izborila udarac iz kuta nakon kojega je Lovren uspio doći do lopte i glavom ju proslijediti do Rebića, no pokušaj potonjega s pet metara otišao je preko vrata.

Rusija je povela praktički ni iz čega. Čerišev i Dzjuba odigrali su dvostruko proigravanje na 30-ak metara od hrvatskog gola, Modrić nije uspio presječi Dzjubinu loptu za Čeriševa, a zatim je uslijedio fantastičan udarac ruskog veznjaka s otprilike 25 metara koji je završio u samom gornjem desnom kutu nemoćnog Subašića.

Kao i u susretu osmine finala protiv Danske, Hrvatska nije dugo bila u rezultatskom zaostatku, Perišić je u 39. minuti izbacio Mandžukića na lijevom krilu, uslijedio je prodor i lijep ubačaj za Kramarića koji je glavom s pet metara proslijedio loptu iza leđa Akinfejeva.

Drugo poluvrijeme Hrvatska je započela mnogo odlučnije te je u prvih 15 minuta natjerala domaćina da se sasvim povuče, ali nije uspjela iskoristiti niti jednu od dvije prilike koje je stvorila. Prvo je Kramarić u 52. minuti pokušao atraktivno "škaricama" sa 12-13 metara, ali taj pokušaj Akinfejev je lako obranio, no u 60. minuti Perišić je imao idealnu situaciju za dovesti Hrvatsku u vodstvo. Ruski stoperi sudarili su se s vratarom na pet metara od svog gola, lopta je pala na nogu Perišića, ali je njegov udarac sa sedam-osam metara pogodio unutarnji dio vratnice.

Kako je vrijeme u drugom dijelu odmicalo tako se Rusija oslobađala pritiska pa je u 72. minuti uspjela i zaprijetiti. Fernandes je lijepo ubacio na glavu Jerohina, ali visoki ruski igrač je sa šest metara pucao preko gola. U 76. minuti Modrić je odlično povukao kroz sredinu, no ni njegov niti Vrsaljkov pokušaj nije uspio probiti ruski blok.

U velikoj nelagodi Hrvatska se našla u 89. minuti kada se Subašić, u nastojanju da spriječi korner uhvatio za mišić lijeve noge te se činilo kako neće moći nastaviti utakmicu, a samo minutu ranije izbornik Dalić obavio je treću izmjenu, posljednju na koju je imao pravo u prvih 90 minuta. Ipak, liječnička služba uspjela je osposobiti našega vratara za nastavak, a Subašić je u četvrtoj minuti nadoknade potvrdio kako je spreman za nastavak jer je obranio vrlo snažan udarac Samedova koji je praktički iz "mrtvog kuta" pucao po golu.

Subašić je ostao na vratima i u produžetku, a Dalić je dodatnu izmjenu morao iskoristiti već u 97. minuti kada je probleme s koljenom osjetio Vrsaljko umjesto kojega je u igru ušao Ćorluka. Tri minute potom Lovren je prekratko dodao loptu prema Ćorluki, do nje je stigao Smolov i sjurio se prema hrvatskom golu, ali Lovren je ipak uspio ispraviti svoju pogrešku.

Hrvatska je povela u 101. minuti, Kutepov je nepotrebno izbacio loptu u korner koji je izveo Modrić, a Vida je bio najviši u skoku pred ruskim golom i pogodio za 2-1.

Odmah po primljenom golu ruski izbornik Čerčesov u igru je ubacio Džagojeva, a zatim je uslijedio veliki ruski pritisak na naša vrata koji je donio i poravnanje u 115. minuti. Pivarić je igrao rukom na desnoj strani ruskog napada malo izvan kaznenog prostora, slobodni udarac izveo je upravo Džagojev koji je odlično pogodio u glavu Fernandesa za 2-2.

I prije izjednačujućeg pogotka Rusi su imali nekoliko izglednih situacija, Jerohin je u 105. minuti pucao glavom pored gola, dok je pokušaj Kuzjajeva iz 112. minute obranio Subašić.

Prilikom izvođenja 11-eraca ponovno je veliki impuls suigračima dao vratar Danijel Subašić koji je obranio udarac prvog ruskog izvođača Fjodora Smolova. Nakon što su Brozović i Džagojev bili precizni ruski vratar Akinfejev zaustavio je pokušaj Kovačića te je nakon dvije serije rezultat bio poravnat. Srećom, u trećoj seriji je Brazilac u ruskim redovima Fernandes promašio vrata i dao novu prednost Hrvatskoj koju ona više nije ispuštala. Modrić, Vida i Rakitić su bili precizni pa nije bilo niti važno što su i Ignaševič i Kuzjajev zabijali za Rusiju.

Hrvatska će tako po drugi puta u povijesti igrati u polufinalu Svjetskog prvenstva, nakon Francuske 1998. godine kada je bila treća.

Suparnik Hrvatske u polufinalu u srijedu 11. srpnja u Moskvi bit će Engleska koja je ranije u subotu svladala Švedsku sa 2-0 (1-0) golovima Maguirea (30) i Allija (59).

U prvom polufinalu u utorak 10. srpnja u Sankt Peterburgu igrat će Francuska i Belgija.

RUSIJA - HRVATSKA 5-6 (2-2, 1-1, 1-1)

Soči. Olimpijski stadion.

Sudac: Ricci (Brazil).

Gledatelja: 44.287

Strijelci: 1-0 Čerišev (31), 1-1 Kramarić (39), 1-2 Vida (101), 2-2 Fernandes (115)

11-erci: Smolov - Subašić obranio, 2-3 Brozović, 3-3 Džagojev, Kovačić - Akinfejev obranio, Fernandes - promašio, 3-4 Modrić, 4-4 Ignaševič, 4-5 Vida, 5-5 Kuzjajev, 5-6 Rakitić

RUSIJA: Akinfejev - Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Kudrjašov - Kuzjajev, Zobnin - Čerišev (Smolov, 67), Samedov (Jerohin, 54), Golovin (Džagojev, 102) - Dzjuba (Gazinski, 79)

HRVATSKA: Subašić - Vrsaljko (Ćorluka, 97), Lovren, Vida, Strinić (Pivarić, 74) - Rakitić, Modrić - Rebić, Kramarić (Kovačić, 88), Perišić (Brozović, 63) - Mandžukić

SOČI -
Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić razumljivo je bio razdragan nakon plasman u polufinale Svjetskog prvenstva do kojega su "vatreni" stigli boljim izvođenjem 11-eraca u četvrtfinalu protiv domaćina Rusije u Sočiju.

"Mene uvijek prati težak put. Sve čestitke dečkima za borbu, za muku za trud, za sve što su napravili da Hrvatska dođe u polufinale Svjetskog prvenstva. Moramo biti svi ponosni, i mi ovdje i ljudi u Hrvatskoj jer ovo je strašna stvar. Znali smo na kakav način Rusi igraju, agresivno, borbeno, kompaktno u bloku i nisu nam dali da igramo u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu smo puno bolje igrali i na kraju smo zasluženo pobijedili. Bila je ovo jako čvrsta utakmica protiv 50.000 ljudi na tribinama. Sada nas očekuju još dvije utakmice. Već mjesec dana se vučemo po toj Rusiji i bila bi šteta da ne vidimo Moskvu".

SOČI -
Uoči utakmice Hrvatska - Rusija osam hrvatskih reprezentativaca imalo je žute kartone i prijetila ima je opasnost, ako zarade još jedan, da propuste polufinale.

Javne opomene su imali Šime Vrsaljko, Vedran Ćorluka, Marcelo Brozović, Ivan Rakitić, Marijo Mandžukić, Ante Rebić, Tin Jedvaj i Marko Pjaca.

Srećom, nitko od njih nije dobio žuti karton pa će konkurirati za okršaj protiv Engleza.

Nakon četvrtfinala se žuti kartoni brišu, a FIFA je to pravilo uvela kako najbolji igrači ne bi propustili finale.

U večerašnjem susretu žute kartone dobili su Dejan Lovren, Josip Pivarić, Domagoj Vida i Ivan Strinić i oni se također brišu.

SOČI -
Susret četvrtfinala svjetskog prvenstva između Rusije i Hrvatske igran je na olimpijskom stadionu Fišt pred 44.287 gledatelja.

Stadion je izgrađen za potrebe Zimskih olimpijskih i paraolimpijskih igara 2014. i na njemu se održalo svečanost otvaranja i zatvaranja ZOI i ZPOI.

Ime je dobio po planinskom vrhu u zapadnom dijelu Kavkaza na koji se pruža pogled iz Sočija.

Izgradnja stadiona je počela 2007. godine, otvoren je u prosincu 2013. godine, .a troškovi su iznosili oko 700 milijuna dolara.

Zanimljivo, u listopadu 2013. u znak obilježavanja 100 dana do početka ZOI, Ruska središnja banka izdala je novčanicu od 100 rubalja s maketom Olimpijskog stadiona Fišt.

Stadion ima pokretni krov. Kada je otvoren ima izgled otvorene školjke, a kada je krov zatvoren, stadion podsjeća na Fabergeovo jaje.

Ogled 'Vatrenih' i 'Zbornaje' bio je šesti i  posljednji susret na svjetskom prvenstvu koji se igrao na stadionu Fišt. U Sočiju su igrali Španjolska - Portugal (3-3), Belgija - Panama (3-0), Njemačka - Švedska (2-1), Peru - Australije (2-0), te Urugvaj - Portugal (2-1).

SOČI -
Porazom od Hrvatske, nogometna reprezentacija Rusije zaključila je svoj nastup na svjetskom prvenstvu u četvrtfinalu što je najveći uspjeh 'Zbornaje' nakon raspada SSSR-a.

Naslov svjetskog prvaka pred svojim navijačima osvojili su Urugvaj (1930), Italija (1934), Engleska (1966), SR Njemačka (1974), Argentina (1978) i Francuska (1998).

Brazil je 1950. godine ostao korak do naslova osvojivši drugo mjesto, baš kao i Švedska osam godina kasnije.

Trećim mjesto u svom 'dvorištu' morali su se zadovoljiti Čile (1962), Italija (1990) i Njemačka (2006).

Od svih domaćina jedino Južna Afrika 2010. nije prošla prvu rundu natjecanja. 'Bafana Bafana' je osvojila treće mjesto u skupini A iza Urugvaja i Meksika, ali i ispred Francuske.

POLUFINALE:

10. srpnja, Petrograd: FRANCUSKA - BELGIJA (20 sati)

11. srpnja, Moskva: HRVATSKA - ENGLESKA (20 sati)

ZA 3. MJESTO:

14. srpnja, Petrograd (16 sati)

FINALE:

15. srpnja, Moskva (17 sati)

LONDON -
Japanski tenisač Kei Nishikori izborio je posljednje mjesto u osmini finala Wimbledona pobijedivši u subotnjem dvoboju 3. kola Australca Nicka Kyrgiosa sa 6-1, 7-6 (3), 6-4 za 97 minuta.

Nishikorijev suparnik u osmini finala bit će Latvijac Ernests Gulbis, koji je iznenađujuće pobijedio 4. nositelja, Nijemca Alexandera Zvereva sa 7-6 (2), 4-6, 5-7, 6-3, 6-0.

Svi dvoboji osmine finala u obje pojedinačne konkurencije na rasporedu su u ponedjeljak. Hrvatska će jedinu predstavnicu imati u Osječanki Donni Vekić koja će za prvo četvrtfinale na Grand Slam turnirima za suparnicu imati Njemicu Juliju Goerges.

Juan Martin del Potro (Arg/5) - Benoit Paire (Fra) 6-4, 7-6 (4), 6-3

Gilles Simon (Fra) - Matthew Ebden (Aus) 6-1, 6-7 (3), 6-3, 7-6 (2)

Jiri Vesely (Češ) - Fabio Fognini (Ita/19) 7-6 (4), 3-6, 6-3, 6-2

Rafael Nadal (Špa/2) - Alex De Minaur (Aus) 6-1, 6-2, 6-4

SAMARA -
Engleska nogometna reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva 2-0 (1-0) pobjedom protiv Švedske u četvrtfinalu igranom u Samari. Strijelci za Englesku bili su Harry Maguire u 30. i Dele Alli u 59. minuti. Oba pogotka na utakmici Englezi su postigli glavom, Maguire je u 30. minuti nadskočio Forsberga nakon Youngova udarca iz kuta, dok je Alli u 59. minuti odlično utrčao u švedski peterac i zakucao loptu u mrežu nakon ubačaja Lingaarda. Za Englesku će ovo biti treći nastup u polufinalu svjetskih prvenstava u povijesti, nakon 1996. kada je kao domaćin osvojila naslov i 1990. kada je u Italiji bila četvrta. Engleska će u polufinalu 11. srpnja u Moskvi igrati protiv pobjednika utakmice Rusija - Hrvatska. Još u petak polufinale su izborile Francuska i Belgija, koje će svoj polufinalni dvoboj igrati 10. srpnja u Petrogradu.

MILANO -
Kapetan mlade hrvatske nogometne reprezentacije Alen Halilović potpisao je trogodišnji ugovor s Milanom u kojem se pridružio Nikoli Kaliniću i nedavno pristiglom Ivanu Striniću, objavio je u subotu na svojem službenom internetskom portalu bivši sedmerostruki europski prvak. "Kladimo se na zvijezdu koja može i želi zasjati... Alen ima veliki potencijal, iako se njegova karijera još uvijek nije rasplamsala. Dolazi u Serie A potpuno motiviran i spreman za iskorak nakon sezona provedenih u španjolskoj La Ligi... Kreativac je, tehnički potkovan, sposoban se osloboditi na malom prostoru, može igrati u sredini terena i na bočnoj poziciji, što treneru Gattusu omogućuje različite taktičke mogućnosti", napisali su Talijani predstavljajući svog novog igrača, s kojim je ugovor potpisan do 30. lipnja 2021. godine. Halilović je u Milan stigao nakon isteka ugovora s njemačkim HSV-om, u kojem je odigrao tek šest utakmica u Bundesligi. Prošle dvije sezone je bio na posudbi u Las Palmasu i u 38 nastupa postigao dva pogotka.

LONDON -
Niz iznenađujućih rezultata na ovogodišnjem Wimbledonu nastavljen je i u subotu, a kreatorica nove senzacije je 32-godišnja Tajvanka Su-Wei Hsieh koja je sa 3-6, 6-4, 7-5 svladala prvu tenisačicu svijeta Rumunjku Simonu Halep i tako treći put u karijeri, a prvi put u All England Clubu, izborila mjesto u osmini finala pojedinačne konkurencije na Grand Slam turnirima. Unatoč porazu Halep će ostati na vrhu WTA ljestvice, jer je od prvih deset tenisačica svijeta u ovom trenutku, u igri ostala još samo Čehinja Karolina Pliškova, koja ju ne može prestići ni u slučaju da osvoji svoj prvi Grand Slam trofej. I kod tenisača neće biti promjene na vrhu ATP ljestvice nakon Wimbledona, jer je Rafael Nadal pobjedom nad Australcem Alexom De Minaurom 6-1, 6-2, 6-4 osigurao mjesto u osmini finala, što će mu donijeti dovoljno bodova da se zadrži ispred Rogera Federera, čak i da izgubi u sljedećem kolu, a Švicarac obrani naslov.

MERSIN -
Hrvatske gimnastičarke i gimnastičari nastavili su s odličnim vježbama na Svjetskom kupu u turskom Mersinu, drugoga dana kvalifikacija tri su hrvatske gimnastičarke, Petra Furač, Ira Benčinić i Christina Zwicker te jedan gimnastičar, Anton Kovačević izborili mjesta u nedjeljnim finalima. U kvalifikacijama grede briljirala je Petra Furač osvojivši prvo mjesto s ocjenom 12.200. Još jedno mjesto u finalu grede zauzela je i Ira Benčinić koja je u kvalifikacijama zauzela peto mjesto s ocjenom 11.800, koliko je imala i četvrtoplasirana natjecateljica. Osim u finale natjecanja na gredi, mlada se Riječanka plasirala i u finale partera sa šestim mjestom u kvalifikacijama gdje će se pridružiti Christini Zwicker, koja je u kvalifikacijama bila četvrta. Podsjetimo, Zwicker je u petak izborila i nastup u finalu preskoka. Jedini muški predstavnik u subotu bio je Anton Kovačević koji je izborio nastup u finalu svoje najjače discipline preče. Kovačević je u popodnevnim kvalifikacijama osvojio drugo mjesto zaradivši ocjenu 13.750.

SILVERSTONE -
Aktualni svjetski prvak u formuli 1, Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) krenut će s prve startne pozicije u utrku za Veliku nagradu Velike Britanije u nedjelju na stazi Silverstone. Hamilton je do svog 76. "pole positiona" u karijeri, a šestog u Silverstoneu, stigao sa 44 tisućinke boljim vremenom od drugoplasiranog u kvalifikacijama, trenutačno vodećeg u redoslijedu svjetskog prvenstva, Nijemca Sebastiana Vettela (Ferrari), dok će iz drugog reda krenuti Finci Kimi Raikkonen (Ferrari) i Valtteri Bottas (Mercedes). Utrka za VN Velike Britanije na programu je u nedjelju od 15.10 sati.

FONTENAY-LE-COMTE -
Kolumbijac Fernando Gaviria (Quick-Step) pobjednik je prve etape ovogodišnjeg, 105. izdanja najveće svjetske biciklističke utrke "Tour de Francea" vožene od Noirmoutier-en-l'Îlea do Fontenay-le-Comtea u dužini od 201 kilometra. Kao što se i očekivalo, s obzirom da je etapa bila potpuno ravničarska, pobjednik je odlučen u završnom sprintu u kojemu je Gaviria uvjerljivo bio brži od aktualnog svjetskog prvaka Slovaka Petera Sagana (BORA) koji je završio kao drugi, odnosno Nijemca Marcela Kittela (Katjuša) koji je zauzeo treće mjesto. Branitelj naslova i četverostruki pobjednik "Toura" Britanac Chris Froome (Sky) je 10-ak kilometara prije cilja pao preko upravljača svog bicikla i sletio s ceste te tako izgubio kontakt s pelotonom. Froome se nije uspio vratiti u vodeću skupinu sve do cilja već je zauzevši 91. mjesto zaostao 51 sekundu za Gavirijom. Oba hrvatska predstavnika, Robert Kišerlovski (Katjuša) i Kristijan Đurasek (UAE Emirates) nakon Froomova pada našli su se na začelju pelotona pa su ciljem prošli u skupini s Britancem, Kišerlovski kao 96., a Đurasek kao 99., obojica sa 51 sekundom iza Gavirije.

SAN ANTONIO -
Nakon 17 godina u San Antonio Spursima francuski playmaker Tony Parker (36) karijeru će nastaviti u Charlotte Hornetsima s kojima je dogovorio dvogodišnji ugovor po kojem će zarađivati pet milijuna dolara po sezoni. Parker je za San Antonio igrao od 2001. godine, te je sa Spursima četiri puta bio prvak NBA lige (2003, 2005, 2007, 2014), a 2007. godine bio je najkorisniji igrač finala doigravanja.

PORTLAND -
Bivši košarkaš Cedevite i reprezentativni centar Bosne i Hercegovine Jusuf Nurkić (23) ostaje u Portland Trail Blazersima s kojima je dogovorio novi četverogodišnji ugovor. Novi ugovor vrijedan je 48 milijuna dolara, ali američki mediji navode da je prije nekoliko mjeseci Nurkić odbio potpisati još bogatiji ugovor sa Portlandom. Ostanak Nurkića bio je jedan od prioriteta Portlanda, u kojem je u prošloj sezoni imao prosjek od 14 koševa i 9 skokova po utakmici. Nurkić je dvije godine proveo u zagrebačkoj Cedeviti (2012–2014), a potom je otišao u NBA ligu. U Denver Nuggetsima je igrao dvije i pol sezone, a u veljači 2017. prešao je u Portland.

SOČI
- "Osvojiti naslov svjetskog prvaka s Hrvatskom gotovo je nezamislivo, poput najljepše bajke. Bilo bi nevjerojatno podići trofej svjetskog prvaka kao kapetan", kazao je Luka Modrić u razgovoru za FIFA-u."Nakon nesretnih poraza od Turske i Portugala bilo je važno skinuti taj teret s leđa. Trebalo nam je malo sreće i mislim da smo je zaslužili," kazao je. Sada hrvatsku vrstu u četvrtfinalu očekuje domaćin svjetskog prvenstva. "Rusija je neugodna momčad i očekujem da će igrati kao protiv Španjolske. Zasluženo su ušli u četvrtfinale i očekujem pravi spektakl jer ćemo igrati protiv domaćina i njegovih navijača," poručio je Luka.

SOČI - Najbolji ruski obrambeni igrač Ilja Kutjepov (24) izjavio je da će biti teško protiv Hrvatske, ali da ih plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva ne zadovoljava, te da žele više. "U natjecanju po skupinama razmišljali smo skromno. Bilo bi dobro da upišemo pobjedu na otvaranju i uspjeli smo, pa zatim i drugu, te smo ostvarili jedan od ciljeva, prolazak u osminu finala. Španjolska je bila težak protivnik, ali željeli smo proći dalje i pobijedili smo. I protiv Hrvatske će biti teško, ali želimo proći u polufinale", izjavio je stoper moskovskog Spartaka, te dodao: "Što više postigneš, želiš još bolje. Stalno želiš još više. Nećemo se zaustaviti u četvrtfinalu, želimo ići što dalje".

KAZAN - Nogometna reprezentacija Belgije plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva zahvaljujući pobjedi od 2-1 (2-0) protiv Brazila u petak u četvrtfinalu igranom u Kazanju. Belgija je povela 2-0 u prvom poluvremenu autogolom Fernandinha u 13. i golom Kevina De Bruynea u 31. minuti, dok je nadu Brazilu nakratko vratio Renato Augusto u 76. minuti. Belgija će u polufinalu u utorak 10. srpnja u Petrogradu igrati protiv Francuske, koja je ranije u petak u četvrtfinalu u Nižnjem Novgorodu pobijedila Urugvaj s 2-0 golovima Varanea (40) i Griezmanna (61).

KAZANJ - Belgijski izbornik Roberto Martinez je nakon pobjede 2-1 protiv Brazila u četvrtfinalu SP-a izjavio da je najponosniji čovjek na svijetu. "Za mene je Brazil najbolja momčad na prvenstvu i zasigurno najopasnija ako s njima igrate otvoreno. Igračima sam dao teške taktičke zadatke i morali smo se dobro braniti svih 90 minuta", rekao je Martinez i dodao: "Večeras smo napravili nešto posebno i vjerujem da su u Belgiji svi ponosni. Ponosan sam na svoje igrače, a ja sam trenutno najponosniji čovjek na svijetu".

KAZANJ - Nogometna reprezentacija Brazila poražena je u četvrtfinalu SP-a od Belgije sa 1-2, iako je odigrala najbolju utakmicu u Rusiji. "Dvije trećine utakmice mi smo bili bolji, cijelo drugo poluvrijeme smo bili bolji. Ne vjerujem u sreću, i kad govorite o sreći onda umanjujete nečiju vještinu i vrijednost. Belgijanci nisu pobijedili zato što su bili sretni, već zato što bili efikasni, a njihov golman branio je odlično", istaknuo je nakon susreta brazilski izbornik Tite i dodao: "Bila je to impresivna utakmica između dvije momčadi fantastičnih tehničkih kvaliteta. Svi oni koji uživaju u nogometu moraju pogledati ovaj susret".

LOS ANGELES - Najbolji strijelac u povijesti švedske reprezentacije Zlatan Ibrahimović ponudio je bivšem engleskom kapetanu Davidu Beckhamu okladu uoči današnjeg četvrtfinalnog susreta na SP u Rusiji. "Ako Engleska pobijedi častim te večerom gdje god poželiš, bilo gdje u svijetu. No, ako Švedska bude bolja idemo u Ikeu i kupit ćeš mi što god poželim", poručio je Ibrahimović putem Instagrama Beckhamu. Beckham mu je brzo odgovorio: "Ako Švedska pobijedi osobno ću te odvesti u Ikeu i možeš kupiti što god želiš za svoju novu vilu u Los Angelesu. No, kad Engleska pobijedi želim da dođeš gledati utakmicu engleske reprezentacije na Wembleyju u engleskom dresu, te da na poluvremenu uživaš u pohanoj ribi i pečenim krumpirima".