Šport 7. listopada 2018.

Objavljeno: 08.10.2018 u 00:16
Pregledano 40 puta

ZAGREB, 7. listopada 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - U oba nedjeljna dvoboja 10. kola Prve HNL gosti su osvojili tri boda, Osijek je u derbiju na Poljudu svladao Hajduk sa 2-0 (1-0), dok je Dinamo očekivano u Kranjčevićevoj ulici bio uspješniji od Rudeša sa 3-0 (2-0). Strijelci za drugu pobjedu Osijeka u Splitu otkako je Prve HNL bili su Gabrijel Boban (36) i Mirko Marić (59). Prva dva gola za Dinamo postigao je Ante Budimir (23, 28) sredinom prvog poluvremena, prvoga nogom, drugoga glavom. Konačni rezultat postavio Amir Rrahmani (74). Vodeći Dinamo sada ima 24 boda, četiri više od drugog Osijeka, dok je Rudeš ostao na dnu s dva boda, šest manje od pretposljednje Istre 1961.
LISABON - U najvećem derbiju portugalskog nogometa Benfica je na stadionu Luz pobijedila Porto sa 1-0 probivši se na prvo mjesto ljestvice. Pogodak odluke zabio je Haris Seferović u 62. minuti na asistenciju Luisa Pizzija. Benfica je od 82. minute igrala s igračem manje nakon što je isključen Cristian Lema. Filip Krovinović nije nastupio za Benficu. Bila je to prva Benficina pobjeda u 'O Classicu' u posljednjih osam međusobnih ogleda. Ovom pobjedom Benfica se probila na prvo mjesto ljestvice sa 17 bodova koliko ima i Braga na drugom mjestu, ali uz slabiju razliku pogodaka. Porto je treći sa 15 bodova.

MOSKVA - Bivši hrvatski nogometni reprezentativac Vedran Ćorluka sjajnom je asistencijom petom u 88. minuti omogućio svom partneru iz obrane Benediktu Hoewedesu postizanje jedinog pogotka u 1-0 (0-0) pobjedi moskovskog Lokomotiva na gostovanju kod gradskog rivala CSKA u 10. kolu ruskog prvenstva. Ćorluka je odigrao čitavu utakmicu za Lokomotiv, dok je Nikola Vlašić igrao svih 90 minuta u redovima CSKA. Šest CSKA je ostao na 16 bodova, dok je Lokomotiv stigao na sedmo mjesto s bodom manje. Na vrhu je Zenit iz Sankt Peterburga sa 25 bodova, šest manje ima drugi Krasnodar.

NAPULJ - Hrvatski nogometni reprezentativac Marko Rog odigrao je čitavu utakmicu za Napoli koji je u susretu 8. kola talijanskog prvenstva na svom San Paolu svladao Sassuolo sa 2-0 (1-0). Golove za Napolitance postigli su Adam Ounas u 3. i Lorenzo Insigne u 72. minuti. Drugi Napoli sada ima 18 bodova, šest manje od vodećeg Juventusa, a tri više od trećeg Lazija koji je ranije u nedjelju s minimalnih 1-0 (1-0) pobijedio Fiorentinu. Strijelac jedinog gola bio je Ciro Immobile u 37. minuti. Marko Pjaca igrao je za Fiorentinu do 80. minute, dok je Milan Badelj ostao na klupi Lazija.

LIVERPOOL - U derbiju osmog kola engleskog nogometnog prvenstva Liverpool i Manchester City su na stadionu Anfield odigrali bez golova, a gosti su u 86. minuti propustili realizirati jedanaesterac. Tragičar utakmice bio je Riyad Mahrez koji je s bijele točke prebacio cijeli gol. Bio je to njegov čak četvrti promašeni kazneni udarac u zadnjih šest pokušaja, te sedmi od posljednjih 12. Za Liverpool je cijeli susret igrao Dejan Lovren kojem je to bio prvi ligaški nastup nakon svjetskog prvenstva u Rusiji. Lovren je ove sezone upisao tek jedan nastup u Liga kupu. U ranije odigranim susretima nogometaši Arsenala i Chelsea ostvarili su uvjerljive gostujuće pobjede. Arsenal je pobijedio gradskog suparnika Fulham sa 5-1, dok je Chelsea porazio Southampton sa 3-0. Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić je za londonske 'Bluese' igrao posljednjih 10 minuta. Na ljestvici vode Chelsea, Manchester Cityja i Liverpool sa po 20 bodova, dok Arsenal ima dva boda manje.

ZAGREB - Dva od tri suparnika zagrebačkog Dinama u skupini D Europske nogometne lige, belgijski Anderlecht i slovački Spartak iz Tranave, ostvarili su pobjede u nedjeljnim susretima domaćih prvenstava, dok je turski Fenerbahce odigrao neodlučeno. Anderlecht je kao gost svladao Waregem sa 2-1 (1-0), a strijelci su bili Bakkali (43) i Gerkens (78), dok je poraz domaćih ublažio Buffel (90+3). Hrvatski napadač Ivan Santini nije konkurirao za nastup u momčadi Anderlechta koji je trenutačno treći na ljestvici sa 20 bodova, pet manje uz utakmicu više od vodećeg Club Bruggea, a tri manje uz također utakmicu više od drugog Genka. Spartak iz Trnave je na svom terenu preokretom svladao Sered. Gosti su poveli preko Moronga (22), no pobjedu Spartaku osigurali su Bakoš (28) i Godal (47-11m).  Spartak je usprkos ovoj pobjedi tek deveti na ljestvici sa 11 bodova, dva manje od sedmog Sereda. Vodeći Slovan iz Bratislave ima 27 bodova. Fenerbahce je na svom stadionu odigrao 0-0 protiv Istanbul BB-a i sada zauzima 15. mjesto s osam bodova. Istanbul BB je drugi sa 15 bodova, koliko ima i treća Kasimpasa, dok vodeći Galatasaray ima 18 bodova. Nakon dva odigrana kola u skupini D Dinamo je vodeći sa šest bodova, po tri boda osvojili su Spartak i Fenerbahce, dok je Anderlecht bez bodova. Dinamo će u 3. kolu 25. listopada gostovati u Trnavi.

ZAGREB - Disciplinska komisija Europske nogometne federacije (UEFA) pokrenula je novi postupak protiv zagrebačkog Dinama zbog događaja na utakmici protiv Anderlechta u susretu 2. kola D skupine Europske lige. Iz UEFA-e su obavijestili 'Modre' kako je otvorena istraga prema prijavi službenih osoba po četiri osnove - upotrebi pirotehnike na stadionu, bacanja objekata na travnjak, tučnjave navijača i rasizma. Dinamo je ove sezone već platio 77.000 eura, a još se čeka kazna za domaću utakmicu protiv Fenerbahčea. Hrvatski prvak će 25. listopada gostovati kod Spartaka iz Trnave, a igrat će se pred praznim tribinama jer je slovački sastav kažnjen. Uzvrat je 8. studenog na stadionu Maksimir i vrlo lako bio se moglo dogoditi da se i ta utakmica igra bez gledatelja. Dinamo nakon dva kola vodi na ljestvici skupine sa šest bodova, Fenerbahče i Spartak imaju po tri boda, dok je Anderlecht bez bodova.

SKJERN - U susretu 4. kola B skupine rukometne Lige prvaka PPD Zagreb je na gostovanju u Danskoj odigrao 31-31 protiv Skjerna osvojivši treći bod u skupini. Hrvatski prvak je imao priliku i za pobjedu, napad u posljednjih 40 sekundi utakmice, ali je udarac Damira Bičanića završio u bloku. Kod PPD Zagreba najefikasniji su bili Senjamin Burić sa sedam golova, Zlatko Horvat sa šest, te Ivan Sršen s pet golova. Arber Qerimi je dodao četiri, a Damir Bičanić tri gola. Dance su predvodili Thomas Mogenesen i Anders Eggert Magnusse sa po šest golova, dok je Christoffer Mikkelsen zabio pet golova.  Na ljestvici vode PSG i Pick Szeged sa po osmam bodova, Skjern ima pet, Flensburg četiri, a PPD Zagreb tri boda. Nantes i Celje imaju po dva boda, a na začelju je Motor sa četiri poraza.

BOLZANO - Hokejaši zagrebačkog Medveščaka u svom sedmom ovosezonskom nastupu u EBEL-u pretrpjeli i šesti poraz izgubivši na gostovanju kod prvaka Bolzana sa 1-5 (0-1, 1-1, 0-3). Jedini gol za Medveščak postigao je Tom Zanoški (21:32) početkom druge trećine kojime je izjednačio na 1-1. Do pred sam kraj utakmice rezultat je bio 3-1, no kada je trener Aaron Fox iz igre povukao vratara kako bi s igračem više pokušao dostići zaostatak domaći su pogodili u praznu mrežu za 4-1, a malo kasnije su poentirali još jednom za konačnih 5-1. S četiri osvojena boda Medveščak je 11. na ljestvici, dok je Bolzano četvrti sa 15 bodova. Sljedeći nastup Medveščak će imati u subotu 13. listopada kada gostuje kod Innsbrucka.

PERTH - Škotski nogometni prvak Celtic u susretu je 8. kola kao gost u Perthu uvjerljivo svladao Saint Johnstone sa 6-0 (5-0), a hrvatski branič Filip Benković igrao je do 61. minute kada ga je zamijenio Jozo Šimunović. Utakmica je bila odlučena u prvom poluvremenu u kojemu je Celtic postigao pet golova, a četiri su bila djelo Jamesa Forresta. U derbiju kola Rangers je na svom Ibroxu svladao vodeći Hearts sa 3-1 (3-0), no Nikola Katić je ostao na klupi momčadi iz Glasgowa dok Borna Barišić nije konkurirao za nastup. Nakon osam kola Hearts je i dalje na vrhu sa 19 bodova, drugi je Hibernian sa 17, a treći Celtic sa 16. Rangers je šesti sa 14 bodova.

CHICAGO - Britanski trkač Mo Farah, osvajač četiri olimpijska zlata (po dva na 5000m i 10.000m), pobijedio je na Čikaškom maratonu u nedjelju u vremenu novoga europskog rekorda. Farah, koji je u Chicagu trčao svoj treći maraton u životu, slavio je u vremenu od 2:05:11 sati što je za 37 sekundi brže od dosadašnjeg europskog rekorda kojega je u prosincu prošle godine u Fukuoki postavio Norvežanin Sondre Nordstad Moen. Samo 13 sekundi iza Faraha na cilj je stigao drugi Etiopljanin Mosinet Geremew, dok je treće mjesto zauzeo Japanac Suguru Osako sa 39 sekundi iza Faraha. U konkurenciji atletičarki najbrža je bila Kenijka Brigid Kosgei sa 2:18:35 sati ispred Etiopljanki Roze Dereje sa 2:21:18 i Shure Demise sa 2:22:15.

BERLIN - U susretu sedmog kola njemačkog nogometnog prvenstva Eintracht je na gostovanju pobijedio Hoffeheim sa 2-1 uz pogodak i isključenje hrvatskog reprezentativca Ante Rebića. Rebić je doveo momčad iz Frankfurta u vodstvo pogotkom u 40. minuti prebacivši lijepim lobom istrčalog Olivera Baumanna. Bio je to njegov treći gol u zadnje tri utakmice otkako se oporavio od ozljede. Na 2-0 je povećao Luka Jović već u prvoj minuti nastavka. Nažalost, Rebić je odličan nastup pokvario isključenjem u 65. minuti nakon što je zbog oštrog prekršaja zaradio drugi žuti karton. Domaćin je s igračem više uspio smanjiti u 82. minuti golom Reissa Nelsona, ali ne i više od toga. Andrej Kramarić nije ulazio u igru i utakmicu je pratio s klupe za pričuve domaćeg sastava premda je u zadnjem kolu zabio u susretu protiv Leipziga. Na ljestvici vode dvije Borussije. Momčad iz Dortmunda je prva sa 17 bodova, dok je imenjak iz Monchengladbacha na drugoj poziciji sa 14 bodova koliko imaju i Werder i Hertha. Bayern je tek peti sa 13 bodova. Eintracht je sedmi sa 10 bodova, dok je Hoffenheim na 13. mjestu sa sedam bodova.

CARDIFF - Francuz Sebastien Ogier (Ford) pobjednik je relija po Walesu, 11. ispita svjetskog prvenstva, vrativši se u borbu za naslov prvaka dvije utrke prije kraja sezone. Ogier je slavio sa 10 sekundi prednosti ispred Finca Jarija-Mattija Latvale (Toyota Yaris), dok je treći sa 35 sekundi minusa bio Finac Esapekka Lappi (Toyota Yaris). Vodeći u ukupnom poretku svjetskog prvenstva Belgijanac Thierry Neuville (Hyundai) je utrku okončao na petom mjestu s više od minute zaostatka. Dvije utrke do kraja prvenstva u vodstvu je Neuvile sa 189 bodova, dok Ogier na drugoj poziciji ima sedam bodova manje. Treći je Tanak sa 167 bodova. Među konstruktorima vodi Toyota sa 317 bodova, drugi je Hyundai sa 297 bodova, a treći je M-Sport Ford sa 273 boda. Iduća utrka je Katalonski reli od 25. do 28. listopada, a sezona završava relijem u Australiji od 15. do 18. studenog.

NORDHAUSEN - Rukometašice Podravka Vegete otvorile su nastup u skupini C Lige prvakinja pobjedom u Nordhausenu protiv njemačkih prvakinja Thuringera 28-26 (12-11). Koprivčanke su pružile sjajnu predstavu pobijedivši favorizirane Njemice koje su u dosadašnja četiri međusobna susreta slavile sva četiri puta. Podravka Vegetu su do prvih bodova predvodile Karina Ježikava s osam golova, te Natalija Čigirinova sa šest golova, dok su Selena Milošević i Alena Ihnjeva zabile po tri gola. Domaću ekipi predvodile su Iveta Luzumova i Alicia Stolle sa po šest pogodaka. U drugom susretu iz ove skupine europske prvakinje Gyori ETO su uvjerljivo pobijedile Krim Mercator sa 39-23. U idućem kolu, koje je na rasporedu 14. listopada, ekipa Zlatka Saračevića dočekuje aktualne osvajačice Lige prvakinja, rukometašice Györa.

PEKING - U finalu parova na ATP turniru u Pekingu hrvatski tenisač Mate Pavić i Austrijanac Oliver Marach poraženi su od Poljaka Lukasza Kubota i Brazilca Marcela Mela sa 1-6, 4-6 poslije 67 minuta igre. Za Pavića je ovo bilo 10. finale ove godine, a deveto s Marachom s kojim je u siječnju osvojio i Australian Open. U prethodnih osam finala Pavić i Marach su četiri puta bili pobjednici, dok je Pavić u svom jedinom finalu u kojem nije igrao s Marachom prošloga tjedna osvojio Chengdu s Ivanom Dodigom.

MAKARSKA - Hrvatski malonogometni prvak Novo Vrijeme Apfel plasirao se među 16 najboljih klubova Europe nakon što su u odlučnom dvoboju za prvo mjesto kvalifikacijske skupine u Makarskoj pobijedili kazahstanski Aktobe s 4-3. Hrvatskom prvaku je nakon pobjeda nad finskim Dynamom (6-1) i gruzijskim Tatišviliem (4-2) bio dovoljan i remi za prvo mjesto, no pred prepunom dvoranom došli su i do treće pobjede. Novo Vrijeme je prošle sezone po prvi puta osvojilo naslov prvaka Hrvatske, a sada su u premijernom nastupu u Ligi prvaka stigli među 16 najboljih. Ždrijeb četiriju skupina Elitne runde UEFA futsal Lige prvaka je 12. listopada u Nyonu, a samo pobjednici skupina idu na Final Four.

BUENOS AIRES - Spektakularnom svečanošću u središtu Buenos Airesa noćas su otvorene treće Olimpijske igre mladih (OIM), na kojima sudjeluje 36 hrvatskih sportašica i sportaša. Premijerno u olimpijskoj povijesti svečanost otvaranja Igara održana je izvan stadiona, a jednako tako po prvi put u povijesti olimpizma na jednim Igrama pod okriljem MOO-a sudjeluje jednak broj sportašica i sportaša, po 2006 iz 206 država svijeta. U 12 natjecateljskih dana na OIM 4012 mladih olimpijaca i olimpijki odmjerit će sportsko umijeće u 241 natjecanju u 32 sporta. Na predstavljanju Hrvatske nacionalnu trobojnicu nosila je Lucija Domić, 17-godišnja teakwondašica iz Splita.

SUZUKA - Britanski vozač Lewis Hamilton (Mercedes) pobijedio je u nedjelju u utrci Formule 1 za Veliku nagradu Japana, te je došao na korak do obrane naslova. Aktualni svjetski prvak vodio je od početka do kraja utrke i došao je do 71. pobjede u karijeri, a devete u sezoni. Četiri utrke prije kraja sezone Hamilton ima 67 bodova više od svog najvećeg konkurenta Nijemca Sebastiana Vettela (Ferrari), koji je osvojio šesto mjesto u Japanu. Drugo mjesto na stazi Suzuka pripalo je Fincu Valtteriju Bottasu (Mercedes), a treći je bio vozač Red Bulla Nizozemac Max Verstappen. Njegov momčadski kolega Daniel Ricciardo bio je četvrti, a Kimi Räikkönen (Ferrari) završio je utrku na petoj poziciji. U ukupnom poretku Svjetskog prvenstva Formule 1 vodeći Lewis Hamilton ima 331 bod, a slijedi ga Sebastian Vettel sa 264, dok je na trećem mjestu Valtteri Bottas sa 207 bodova.

BURIRAM - Španjolski motociklist Marc Marquez (Honda) u nedjelju je slavio u utrci za VN Tajlanda, što mu je sedma pobjeda u sezoni, te je tako još više učvrstio svoje vodstvo u ukupnom poretku. U uzbudljivoj utrci elitne klase motoGP Marquez je u zadnjem zavoju prestigao Talijana Andreu Doviziosa (Ducati). Treće mjesto pripalo je Španjolcu Mavericku Vinalesu (Yamaha), a četvrto mjesto osvojio je legendarni Valentino Rossi (Yamaha). U ukupnom poretku Svjetskog prvenstva vodeći Marc Marquez ima 271 bod, slijedi ga Andrea Dovizioso sa 194, dok je na trećoj poziciji sedmerostruki svjetski prvak Valentino Rossi sa 172 boda. Do kraja sezone preostale su četiri utrke, a sljedeća je 21. listopada u japanskom Motegiju.