Šport 4. kolovoza 2018.

Objavljeno: 04.08.2018 u 12:36
Pregledano 83 puta

ZAGREB, 4. kolovoza 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

GLASGOW - Braća Valent i Martin Sinković osvojili su naslov europskih prvaka u dvojcu bez kormilara na Europskome prvenstvu u veslanju u Glasgowu. Hrvatski dvojac je pobijedio u vremenu od 6:26.42 minuta, ispred francuske braće Valentina i Thephilea Onfroya (6:27.40) i Rumunja Vasilea Cozmiuca i Cipriana Tudose (6:29.39). Sinkovići su u prvih 500 metara bili treći iza Francuza i Rumunja, a takav je bio poredak i na polovici staze. Sinkovići su na 1500 metara prestigli Rumunje i sasvim se približili vodećim Francuzima, da bi u samoj završnici Valent i Martin povećali ritam i došli do prvog zlata u novoj disciplini. Nakon što su godinama bili najbolji u dvojcu na pariće, Sinkovići su se prošle godine prebacili u sasvim novu diciplinu. U dvojcu bez kormilara lani su osvojili svjetsko srebro iza Talijana, a u Glasgowu su u subotu došli i do naslova.

GLASGOW - Drugoga dana natjecanja na Europskom prvenstvu u plivanju u Glasgowu postavljena su dva svjetska rekorda, nova najbolja vremena u svojim disciplinama ostvarili su Britanac Adam Peaty na 100 metara prsno te Rus Kliment Kolesnikov na 50 metara leđno, a junakinja dana je Šveđanka Sarah Sjostrom koja je osvojila dva zlatna odličja, na 100 metara leptir te 50 metara slobodno. Odličan rezultat u subotu ostvario je i hrvatski plivač, 20-godišnji Bruno Blašković koji se plasirao u finale na 100 metara slobodno. Blašković je je u subotnjem polufinalu ostvario rezultat 48.80 sekundi te se kao posljednji, osmi plasirao u nedjeljni finale. Marin Mogić je na 1500 metara slobodno oborio hrvatski rekord i zamalo ušao u finale. Plivač splitskog Jadrana je u kvalifikacijama zauzeo najnezahvalnije deveto mjesto, a samo sekunda i pol ga je dijelila od finala. No, Mogić je plivao dionicu za 15:04.45 minuta što je za čak osam i pol sekundi brže od njegova državnog rekorda postavljenog prije šest mjeseci iz Beograda.

WASHINGTON - Najbolja hrvatska tenisačica Donna Vekić (WTA - 44.) probila se u polufinale WTA turnira u Washingtonu, nakon što je u nastavku sinoć prekinutog četvrtfinalnog dvoboja pobijedila Poljakinju Magdu Linette (WTA - 62.) sa 6-1, 7-6 (0). Za mjesto u finalu Vekić će se boriti u večernjem dijelu programa, odnosno ne prije 3 sata ujutro u noći sa subote na nedjelju po srednjoeuropskom vremenu. Suparnica će joj biti Kineskinja Saisai Zheng (WTA - 85.) koja je sa 6-3, 6-1 bila bolja od Amerikanke Allie Kiick (ATP - 202.).

VELIKA GORICA - U jedinoj subotnjoj utakmici 2. kola Prve HNL nogometaši Gorice i Slaven Belupa odigrali su 3-3 (0-0), iako je domaća momčad dvaput imala po dva pogotka prednosti. Dvostruki strijelac za Goricu bio je Poljak Zwolinski u 62. i 73. minuti, a Nigerijac Atiemwen bio je precizan u 65. minuti. Golove za Slaven Belupo postigli su Jelić u 71. te Mendy u 78. i 90. minuti. Slaven Belupo je sa dva boda dospio na peto mjesto, dok je Gorica osvojila svoj prvi prvoligaški bod i popela se na sedmu poziciju. Vodeća Rijeka ima šest bodova, Dinamo je drugi sa četiri, a treća je Lokomotiva sa tri boda, ali uz utakmicu manje. U nedjelju su na programu preostale dvije utakmice 2. kola Prve HNL. Od 18.30 sati Osijek će ugostiti Rudeš, a u 21 sat započet će dvoboj Hajduka i Lokomotive na Poljudu.

AARHUS - Trećim i desetim mjestom u dva subotnja plova za klasu Finn, hrvatski kormilar Josip Olujić zadržao se na šestom mjestu sa samo tri boda zaostatka za vodećim Britancem Edwardom Wrightom, a natjecanje u "zlatnoj" finalnoj skupini zajedno s Olujićem nastavit će i preostala dvojica hrvatskih 'finaša' na Svjetskom prvenstvu u Aarhusu, Milan Vujasinović i Nenad Bugarin. Vujasinović u nastavak natjecanja ulazi kao 12., , a Bugarin je na 21. mjestu. U četiri finalna plova ukupno sljedeći cilj je izboriti se za deset najboljih koji će ući u plov za odličja, a u igri je i plasman na Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. U klasi Finn osmorica jedriličara mogu u Aarhusu izboriti olimpijsku vizu. Hrvatski predstavnici u Laseru će htjeti što prije zaboraviti drugi dan kvalifikacija. Svi su potonuli u redoslijedu pa je Tonči Stipanović na 33. mjestu, Filip Jurišić 90., a Alec Cvinar 153. U konkurenciji Laser Radiala za jedriličarke Sandra Lulić je na 82. mjestu, Anđela de Micheli Vitturi je 86., a Karla Šavar 98. Vodi Amerikanka Paige Railey. Laseraše u nedjelju čekaju zadnja dva plova kvalifikacija. U subotu su startali 49eri i odjedrili tri plova. Vrlo obećavajući start imali su Šime i Mihovil Fantela koji se nalaze na 14. mjestu u konkurenciji 86 posada. Među 60 posada ženskog 49er FXa Enia Ninčević i Mihaela de Micheli Vitturi su na solidnom 36. mjestu.

GLASGOW - Hrvatski veslač Luka Radonić plasirao se u finale lakih samaca na Europskom prvenstvu u veslanju u Glasgowu. Radonić je trećim mjestom u svojoj polufinalnoj skupini izborio nedjeljno finale. Pobijedio je Britanac Samuel Motram (7:08.45) ispred Mađara Petera Galambosa (7:09.88), dok je Radonić ciljem prošao u vremenu od 7:11.44 minute, ostavivši iza belgijskog, portugalskog i francuskog veslača.  Finale je u nedjelju u 11.15 sati.

BARCELONA - Čileanac Arturo Vidal prešao je iz münchenskoga Bayerna u redove španjolskog prvaka Barcelone za 20 milijuna eura, potvrdila su oba kluba.Vidal (31) će za Katalonce potpisati trogodišnji ugovor ukoliko prođe medicinski pregled u subotu. Čileanac je u Bayern stigao 2015. godine iz Juventusa, a s Bavarcima je osvojio tri naslova prvaka Njemačke. On je četvrto pojačanje Katalonaca za novu sezonu nakon Clementa Lengleta, Arthura i Malcoma.

LOS CABOS - Argentinac Juan Martin Del Potro, i Talijan Fabio Fognini igrat će u finalu ATP turnira u meksičkom Los Cabosu s nagradnim fondom of 715.455 dolara. Prvi nositelj Del Potro je u polufinalu pobijedio Damira Džumhura iz BiH sa 6-3, 7-6 (6) za svoj četvrti finale ove sezone, dok je Fognini sa 6-4, 6-2 pobijedio Britanca Camerona Norriea. Talijanu se u nedjelju pruža prilika da osvoji i drugi turnir u dva tjedna nakon što je prošle nedjelje osvojio naslov u Bastadu.

ZAGREB - U utakmici 2. kola Prve HNL nogometaši Dinama stigli su do prve pobjede u novoj sezoni domaćeg prvenstva pobijedivši u petak na maksimirskom travnjaku pulsku Istru 1961 s 3-0 (2-0).Dvostruki strijelac za tri boda bio je Mario Gavranović, a u pogotku Leovca švicarski reprezentativac je sudjelovao kao dodavač.Već u 13. minuti Gavranović je glavom pogodio mrežu Puljana, nakon što je Hajrović ubacio na visinu peterca iz slobodnog udarca sa 30-ak metara. Dinamo je dominirao i opsjedao gostujuća vrata, ali sve do sučevog vremena u prvom dijelu nije bilo drugog pogotka. Tada je na lijevoj strani akciju počeo Oršić i uputio loptu prema Leovcu koji ju je odmah proslijedio do Gavranovića. Ovaj se sjurio prema golu, a onda na par metara od vrata 'pogodio' Leovca koji je proslijedio loptu u mrežu pokraj nemoćnog Čondrića.U nastavku je već u 47. minuti Dinamo došao do tri pogotka prednosti. Sa desne strane je prošao i ubacio Hajrović, a na desetak metara od gola sjajno se snašao Gavranović i petom proslijedio loptu u mrežu. Bio je to posljednji pogodak na utakmici, iako je domaća momčad do kraja dvoboja stigla do 24 udarca, od čega ih je 14 išlo u okvir.