Šport 3. lipnja 2018.

Objavljeno: 03.06.2018 u 05:38
Pregledano 99 puta

ZAGREB, 3. lipnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

LJUBLJANA - Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše relativni je pobjednik nedjeljnih parlamentarnih izbora u Sloveniji, a za nju je glasovalo 24,4 posto birača, rezultat je izlaznih anketa. Na drugom je mjestu Lista Marjana Šarca (LMŠ) s 12,6 posto, a na trećem Stranka modernog centra (SMC) Mire Cerara. Odmah nakon te stranke, najviše glasova po izlaznim anketama dobila je Ljevica (L) Luke Meseca s 9,5 posto, a iza nje su Socijalni demokrati (SD) Dejana Židana s 9,3 posto.

BERLIN -
Njemačka policija ranila je iz vatrenog oružja u nedjelju u Berlinu muškarca koji je zbog posjedovanja noža posijao paniku unutar katedrale, ali je i priopćila da slučaj nema terorističku pozadinu. Policajci su opkolili katedralu nakon što je policajac u njoj upucao muškarca. Na videosnimkama očevidaca vide se policajci s dugim cijevima i zaštitna traka oko katedrale. Muškarac, Austrijanac u dobi od 53 godine, ranjen je u nogu, pojasnila je policija. Ranjen je i jedan policajac.

CATANIA -
Novi talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini rekao je u nedjelju na Siciliji da taj otok "ne će biti izbjeglički kamp Europe", prenosi BBC. Čelnik krajnje desne stranke Liga dodao je da planovi vlade za migracije "nisu radikalni, nego zdrav razum". Ocijenio je da će više izgona i smanjenje novog priljeva migranata spasiti živote.

BERLIN -
Predsjednik države, koji je u Njemačkoj najviši moralni autoritet, osudio je relativizaciju nacizma u nedjelju, dan pošto je čelnik krajnje desnice nazvao Hitlera i nacizam sitnicom u slavnoj tisućgodišnjoj povijesti te zemlje. "Oni koji danas niječu ili relativiziraju dokinuće civilizacije bez presedana", a upravo to predstavljali su Adolf Hitler i nacizam, "sprdaju se s milijunima žrtava", izjavio je u Berlinu predsjednik Frank-Walter Steinmeier. Ti revizionisti "žele otvoriti stare rane, širiti mržnju i moramo im se suprotstaviti", rekao je.

LIVERPOOL - Prvi dio priprema za Svjetsko prvenstvo nogometaši Hrvatske zaokružili su u nedjelju utakmicom protiv Brazila u kojoj su izgubili sa 0-2. Na legendarnom Anfieldu u Liverpoolu strijelci za Brazil bili su Neymar (69) i Firmino (90+3). U prvom poluvremenu hrvatska reprezentacija je ostavila nešto bolji dojam. Prvu prigodu imao je Lovren, koji je 13. minuti, nakon kornera, pucao glavom, ali je lopta prošla tik uz stativu. Dvije minute kasnije Kramarićev udarac sa 18 metara obranio je vratar Alisson, a u 29. minuti Rebić je probio lijevi bok i ubacio za Perišića, koji je promašio loptu. U drugom poluvremenu u igru je ušao najskuplji svjetski nogometaš Neymar, koji se je oporavio od ozljede stopala. Njegovim ulaskom Brazilci su postali puno opasniji i češće su boravili u našoj polovici. Bolja igra Brazila u drugom poluvremenu dala je rezultata u 69. minuti. Neymar je primio loptu u šesnaestercu, promiješao je našu obranu i zabio je za 1-0. Pobjedu Brazila potvrdio je Firmino u sudačkoj nadoknadi (90+3). Treba napomenuti da je u prvih 20 minuta drugog poluvremena izbornik Dalić napravio četiri izmjene, iz igre su izašli Ćorluka, Modrić, Badelj i Rebić. "Vatreni" se odmah nakon utakmice protiv Brazila vraćaju u Hrvatsku, te će do srijede trenirati na Rujevici.

LIVERPOOL -
Nakon poraza od Brazila 0-2, hrvatski izbornik Zlatko Dalić izjavio je u nedjelju da moramo ostati stabilni, ali i izvući pouke iz ove utakmice. U najavama utakmice prvo poluvrijeme trebalo je poslužiti kao generalna proba za susret sa Argentinom na SP-u. "Igrali smo dobro u prvom poluvremenu, bili smo kompaktni i dobro smo se otvarali. No, nedostajalo je dobrog pasa. Imali smo i tri dobre prigode i Brazil nam u tom periodu nije uspio zaprijetiti. U nekim situacijama falilo nam je koncentracije zbog umora igrača", ocijenio je izbornik. U prvih 20 minuta drugog poluvremena izbornik Dalić napravio je četiri izmjene, iz igre su izašli Ćorluka, Modrić, Badelj i Rebić, a kasnije još dvije.  "Dali smo šansu još šestorici igrača i malo nam je pala koncentracija i organizacija igre, a čim se to dogodi Brazil je ekipa koja to zna iskoristiti. Primili smo dva gola, a posebno mi je žao drugoga u završnici utakmice. U napadu nismo igrali dobro, imali smo samo jednu priliku u drugom poluvremenu, kada je Rebić pucao glavom", napomenuo je Dalić.

LIVERPOOL -
Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić će konačnu listu putnika za svjetsko prvenstvo u Rusiji objaviti na novinarskoj konferenciji u ponedjeljak u podne. Na prvom dijelu priprema su bila 24 igrača, no u Rusiju će ih putovati 23. Tko će otpasti doznat ćemo u ponedjeljak. "Sutra ujutro ću reći igračima tko otpada, a potom i medijima. To mi je najteža odluka, žao mi je, ali jedan igrač motra otpasti. Vidjet ćemo to još tijekom noći i sutra ujutro", kazao je Dalić. Na pitanje hoće li to biti netko od stopera, Dalić je dodao: "Vidjet ćemo."

LIVERPOOL -
Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić pohvalio je igru 'Vatrenih' u prvom poluvremenu utakmice protiv Brazila, ali i dodao kako nastavak susreta nije bio tako dobar. "Utakmica je bila čvrsta, prava natjecateljska i dobro smo parirali Brazilu, a u pojedinim trenucima smo bili i bolja ekipa. Drugo poluvrijeme nije bilo tako dobro, a Neymar je bio prevaga. Na koncu su zasluženo slavili," kazao je Modrić. Hrvatski kapetan je naglasio kako ima još dovoljno vremena do početka svjetskog prvenstva kako bi se neke stvari u našoj igri popravile. "Jučer sam kazao kako ne treba izvlačiti neke velike zaključke iz ove utakmice bez obzira kako ona završi. Imamo još dosta vremena," kazao je veznjak Real Madrida

LIVERPOOL -
"Nažalost, nismo ostvarili rezultat koji smo očekivali, ali to je tek početak. Dobro smo se branili u prvom poluvremenu, ali nakon što smo napravili pet-šest izmjena to više nije isto. Brazil je favorit Svjetskog prvenstva, a ja ostajem optimist", poručio je Dejan Lovren.

LIVERPOOL -
"Prvo poluvrijeme smo bili kompaktni, dobro smo stajali i kontrolirali igru. U nastavku su izmjene razvodnile igru i taj pad koncentracije u zadnjoj minuti me najviše smeta", kazao je Vedran Ćorluka, koji smatra kako je reprezentacija na dobrom putu. "Ova utakmica nam je dobro došla da vidimo gdje smo. Prvo poluvrijeme je pokazalo da smo na dobrom putu i treba nastaviti raditi. Do početka prvenstvima ima više od 10 dana," kazao je Ćorluka dodavši kako se dobro osjeća. "Dobro se osjećam. Plan je bio da odigram 50 minuta i tako smo odradili," zaključio je Ćorluka.

LIVERPOOL -
"Bila je ovo dobra utakmica u kojoj smo pokazali, posebno u prvom poluvremenu da možemo dobro igrati defanzivno. Imali smo i nekoliko prilika. Igrali smo sasvim dobar nogomet protiv jednog od favorita svjetskog prvenstva," kazao je Andrej Kramarić. On smatra kako možemo biti optimistični uoči nastavka priprema: "Iz ove utakmice možemo uzeti brojne pozitivne stvari. No, nije nam trebao onaj drugi gol, jer bi posve drugačije zvučao poraz 0-1. Bio je ovo dobar test i bit će zanimljivo igrati protiv Argentine koja je slična ekipa. Svjetsko prvenstvo je nešto sasvim drugo. U Rusiji ćemo igrati još jače i bolje."

PARIS -
Aktualni pobjednici Australian Opena i prvi nositelji u konkurenciji mješovitih parova, Splićanin Mate Pavić i kanadska tenisačica Gabriela Dabrowski, nastavili su svoj pobjednički niz i na pariškoj zemlji, na kojoj su u nedjelju pobijedili češko-francuski par Andrea Sestini Hlavačkova - Edouard Roger-Vasselin sa 6-2, 6-3. Prije Pavića i Dabrowske u četvrtfinale su prošli i drugi nositelji turnira mješovitih parova u Roland Garrosu, naš Davis Cup reprezentativac Ivan Dodig i Tajvanka Latisha Chan, koji su u 2. kolu nadigrali hrvatsko-američki par Franka Škugora i Vaniju King, sa 6-3, 3-6, 10-7.

PARIS -
Splićanin Mate Pavić i austrijski tenisač Oliver Marach nastavili su svoj ovogodišnji pobjednički niz na Grand Slam turnirima i izborili mjesto u četvrtfinalu Roland Garrosa pobijedivši u 3. kolu turnira parova Salvadorca Marcela Arevala i Amerikanca Jamesa Cerretanija sa 6-3, 3-6, 6-3.
Drugi nositelji će u četvrtfinalu za suparnike imati Kolumbijce Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha. Bit će to repriza finala ovogodišnjeg Australian Opena, u kojem su Pavić i Marach svladali Kolumbijce sa 6-4, 6-4. U četvrtfinalu će igrati i Zagrepčanin Nikola Mektić. Njega i Austrijanca Alexandera Peyu čeka dvoboj protiv Indijca Rohana Bopanne i Francuza Edouarda Roger-Vasselina.

BEOGRAD - Martin i Valent Sinković ostvarili su svoju prvu pobjedu u dvojcu bez kormilara na velikom natjecanju, nadmašivši u nedjelju sve konkurente u finalnoj utrci održanoj u Beogradu, na prvoj stanici ovogodišnjeg Svjetskog kupa. Sinkovići su u Beogradu drugoplasiranu češku posadu Helešic - Podražil nadmašili za 1.62 sekunde, a trećeplasirani bjeloruski dvojac Furman - Valadzko za 3.99 sekundi. Češki dvojac se pokazao jedinim ozbiljnim konkurentima braći Sinković, pogotovo u prvih 500 metara utrke, nakon kojih je prednost hrvatskog dvojca bila samo jednu stotinku sekunde. No, u sljedećih 500 metara Sinkovići su napravili sekundu i pol prednosti te mirno održavali razliku do cilja. "Uspjeli smo i to probiti, nakon dva srebra koja su bila dosta blizu i presretni smo! Trebamo još utrka da budemo stabilniji, jer nije tako dobro kao na treningu. Pred nama su još dva Svjetska kupa, europsko i svjetsko prvenstvo tako da ćemo se ustabiliti. Možemo mirno dalje u sezonu ići i nadamo se još kojem zlatu", izjavio je Martin Sinković. Uz braću Sinković na natjecanju Svjetskog kupa u Beogradu nastupio je Luka Radonić i zauzeo drugo mjesto u C finalu u konkurenciji lakih samaca, dok je posada četverca, koji su činili Luka Baričević, Tomislav Šain, Ivan Piton i Karlo Udovičić, osvojila četvrto mjesto u C finalu.

REYKJAVIK - Nogometaši Islanda poraženi su na domaćem terenu u Reykjaviku od Norveške s 3-2 (1-1) u pripremnoj utakmici za Svjetsko prvenstvo u Rusiji, na kojem su Islanđani u skupini s reprezentacijom Hrvatske. Pogotke za Island postigli su Alfred Finnbogason u 30. minuti iz kaznenog udarca i Gylfi Sigurdsson u 70. minuti. Strijelci za Norvešku bili su Bjorn Johnsen (15), Joshua King (80) i Alexander Sorloth (85). Islandski izbornik Heimir Hallgrimsson je svoju momčad postavio u formaciju 4-4-2, a utakmicu su započeli: Schram - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Magnusson - J. Gudmundsson, Bjarnason, Hallfredsson, Gislason - Bodvarsson, Finnbogason. U drugom poluvremenu Hallgrimsson je napravio šest zamjena igrača, a priliku su dobili: A. Gudmundsson, G. Sigurdsson, Sigurdarson, Skulason, Fridjonsson i Ingason. Island će do početka Svjetskog prvenstva odigrati još jednu pripremnu utakmicu, također u Reykjaviku, gdje će 7. lipnja ugostiti Ganu. Islanđani nastup na SP-u u Rusiji otvaraju 16. lipnja dvobojem sa Argentinom u Moskvi, a protiv Hrvatske će zaključiti grupnu fazu natjecanja 26. lipnja u Rostovu na Donu.

BEČ - Svjetski prvaci Nijemci poraženi su u pripremnoj utakmici u Klagenfurtu od Austrije s 1-2, a utakmica će se pamtiti po povratku na teren vratara Manuela Neuera. Neuer se vratio na njemačka vrata nakon devetmjeseci izbivanja zbog ozljede, no povratak su mu pokvarili Austrijanci Hinteregger (53) i Schoep (69). Njemačka je vodila od 11. minute i golom Oezila, ali su nakraju doživjeli poraz, prvi od Austrije nakon 32 godine. Svjetski prvaci su već pet utakmica bez pobjede i izbornika Loewa očekjuje veliki posao vratiti samopouzdanje uoči početka SP-a. Švedska i Danska su odigrali bez golova 0-0.

WASHINGTON - Hokejaši Washington Capitalsa približili su se osvajanju prvog Stanley Cupa u klupskoj povijesti, nakon što su u noći sa subote na nedjelju pred svojim navijačima u Capital One Areni u Washingtonu svladali Vegas Golden Knihgtse sa 3-1 (0-0, 2-0, 1-1) u trećoj utakmici finala i poveli sa 2-1 u seriji na četiri pobjede. Washington je do trijumfa u trećoj utakmici stigao zahvaljujući pogocima Aleksa Ovječkina (22), Jevgenija Kuznjecova (33) i Devantea Smith-Pellyja (54), dok je jedini strijelac za goste bio Tomaš Nosek (44). Vratar Washington Braden Holtby je imao 21 obranu, a njegov suparnik na drugoj strani Marc-Andre Fleury sakupio je 23 obrane. Četvrta utakmice serije bit će odigrana u Washingtonu u noći s ponedjeljka na utorak, s početkom u 2 sata iza ponoći po hrvatskom vremenu.