LIVERPOOL/ISTANBUL - Stoper hrvatske nogometne reprezentacije Domagoj Vida (29) korak je do prijelaza u redove engleskog velikana Liverpoola.

Vida je navodno postigao dogovor s europskim doprvakom, a sada preostaje da se dogovore klubovi Liverpool i Bešiktaš.

Turci su prošlog tjedna odbili 20 milijuna eura koliko je ponudio Liverpool, a nagađa se kako će 'Redsi' morati platiti još pet milijuna eura više ukoliko žele hrvatskog reprezentativca u svojim redovima.

Ukoliko se ovaj prijelaz ostvari bit će to 'posao stoljeća' za Bešiktaš koji je Vidu doveo prošlog ljeta iz kijevskog Dynama bez odštete.

Vida je za Bešiktaš odigrao samo 13 utakmica, međutim briljirao je na svjetskom prvenstvu u Rusiji gdje je u paru s Dejanom Lovrenom držao hrvatsku obranu. Sada bi Lovren i Vida mogli zajedno zaigrati i u dresu jednog od najvećih klubova na svijetu. Kao igrač je beskompromisan, može igrati na obje stoperske pozicije te na poziciji desnog beka i Jurgen Klopp ga vidi kao idealno rješenje za obranu 'Redsa'.

Vida je nogometni put započeo u Jedinstvu iz Donjeg Miholjca, a potom, je preselio u Osijek. Iduća stanica bio je Bayer Leverkusen. U travnju 2010. je potpisao petogodišnji ugovor za 'apotekare', a Osijeku je pripalo 2,4 milijuna eura. Međutim, u Bayeru se nije dugo zadržao i već nakon jedne sezone prešao je u zagrebački Dinamo. U redovima 'modrih' je igrao dvije sezone, a 2013. je preselio u Dynamo Kijev.

GSTAAD - Hrvatski tenisač Viktor Galović plasirao se u četvrtfinale ATP turnira u Gstaadu što je njegov najbolji rezultat u karijeri.

Nakon što je u prvom kolu pobijedio Nizozemca Robina Haasea sa 6-1, 3-6, 6-3 ostvarivši prvu pobjedu u glavnom ždrijebu na nekom ATP turniru u karijeri, Galović je u drugom kolu bio bolji od 17-godišnjeg Kanađanina Felixa Auger-Aliassimea s 3-6, 6-4, 6-2.

Mladi Kanađanin je bolje ušao u meč i u prvom setu je dva puta oduzimao servis 27-godišnjem hrvatskom tenisaču. Kod rezultata 3-2 i potom kod 5-3. Galović je u drugom setu zaigrao daleko bolje i kod rezultata 4-4 načinio je break za 5-4, a potom obranio svoj servis i izjednačio na 1-1 u setovima.

U odlučujućem, trećem setu Galović, koji je rođen u Novoj Gradiški, a živi u Italiji, potpuno je deklasirao protivnika. Prvi break je načinio kod rezultata 1-1, a potom je kod 4-2 još jednom oduzeo servis suparniku i mirno priveo meč kraju.

Galovića u četvrtfinalu očekuje pobjednik dvoboja između našeg Borne Ćorića i Srbina Lasla Đere. Zanimljivo, Galović je turnir upao kao sretni gubitnik iz kvalifikacija.

REZULTATI:

VIKTOR GALOVIĆ (HRV) - Felix Auger-Aliassime (Kan) 3-6, 6-4, 6-2

RIO DE JANEIRO - Usprkos razočaravajućem plasmanu Brazila na svjetskom prvenstvu u Rusiji, Adenor Leonardo Bacch (57), poznatiji kao Tite ostat će za kormilom 'Selecaoa' do 2022. godine. Vodstvo Brazilskog nogometnog saveza (CBF) i Tite produžili su ugovor do idućeg svjetskog prvenstva koje će za četiri godine ugostiti Katar. Tite je preuzeo reprezentaciju u srpnju 2016. nakon SP-a u Brazilu na kojem je 'Selecao' osvojio četvrto mjesto. Pod njegovim vodstvom brazilska vrsta je odigrala 26 utakmica upisavši 20 pobjeda i samo dva poraza, a na na World Cupu u Rusiji Brazil je ispao u četvrtfinalu od Belgije 1-2. Prvi veliki ispit Tite će imati 2019. kada je Brazil domaćin Copa Americe.

ZADAR - Predstavnici Međunarodnog teniskog saveza (ITF) bili su tijekom dva prethodna dana u Zadru, kako bi obišli mjesto na kojem će se od 14. do 16. rujna održati polufinalni susret Svjetske skupine Davis Cupa između Hrvatske i SAD-a. Radilo se o obilasku koji je uobičajen u ovakvim prilikama, a ITF je bio zadovoljan viđenim u Zadru, gdje se očekuje izvanredna športska priredba. Igrat će se na zemljanoj podlozi na otvorenom, te će za potrebe ovog susreta biti izgrađene montažne tribine, u sklopu sportskog centra Višnjik, odnosno iznad dvorane Krešimira Ćosića. Sve pripreme teku prema planu, a ukupan kapacitet gledališta, računajući predsjedničku ložu, VIP tribinu i novinarske pozicije, bit će oko 8200 mjesta.  Za ovu će namjenu organizacijskom odboru biti na raspolaganju i infrastruktura same dvorane, a ITF-ovo izaslanstvo se vrlo pohvalno izrazilo o uvjetima u kojima će boraviti igrači, novinari i uzvanici, slično kao u rujnu 2016., kad je Hrvatska u Višnjiku u polufinalu pobijedila Francusku.

MADRID - Portugalski prvoligaš Sporting iz Lisabona namjerava dovesti hrvatskog veznog nogometaša Milana Badelja kojem je ovaj mjesec istekao ugovor s talijanskom Fiorentinom, izvještavaju mediji u Portugalu. Badelj je posljednje četiri sezone bio član Fiorentine, a prije toga je dvije sezone igrao za HSV u čije redove je stigao 2012. iz Dinama. Sporting je prošlu sezonu završio na trećem mjestu u portugalskom prvenstvu iza prvaka Porta i drugoplasirane Benfice te je prošao turbulentno razdoblje obilježeno napadom navijača na igrače u svibnju. Prije mjesec dana je smijenjen klupski predsjednik Bruno de Carvalho a Sporting je napustilo više igrača. Za zeleno-bijele iz Lisabona od siječnja igra 24-godišnji hrvatski vezni igrač Josip Mišić.

ZAGREB - Europski nogometni velikani nastavljaju s pripremnim utakmicama na International Champions Cupu u Sjevernoj Americi. Noćas je na rasporedu bilo pet utakmica. Europski doprvak Liverpool je u East Rutherfordu pobijedio engleskog prvaka Manchester City s 2-1, talijanski prvak Juventus je u Philadelphiji bio bolji od njemačkog prvaka Bayerna s 2-0, Tottenham je u San Diegu porazio Romu s 4-1, Manchester United je u Carsonu boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedio Milan s 9-8, dok je Benfica boljim izvođenjem jedanaesteraca u Pittsburghu bila bolja od Borussije Dortmund s 4-3.

Torinska "Stara dama" je u Philadelphiji na stadionu Lincoln Financial Field pred 32.000 gledatelja pobijedila Bayern s 2-0. Junak utakmice bio je dvostruki strijelac 21-godišnji Andrea Favilli (32, 40). Za Juventus nisu nastupili hrvatski reprezentativci Mario Mandžukić  i Marko Pjaca koji su još uvijek na odmoru, a nije bilo niti nove zvijezde torinskog kluba Cristiana Ronalda. Za Bayern je nastupio 18-godišnji Josip Stanišić koji ima i njemačko i hrvatsko državljanstvo.

Liverpool je u East Rutherfordu pobijedio Manchester City 2-1, a pobjednički pogodak postigao je Sadio Mane iz jedanaesterca u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Za Jurgena Kloppa je važnije kako je Mo Salah postigao pogodak i to 50 sekundi nakon što je ušao u igru u 62. minuti. Gol za City postigao je Leroy Sane u 57. minuti. Dejan Lovren nije nastupio za 'Redse' i još uvijek je na odmoru nakon svjetskog prvenstva.

U susretu između Manchester Uniteda i Milana bilo je potrebno čak 26 jedanaesteraca kako bi dobili pobjednika. Utakmica je završila 1-1, pa je pitanje pobjednika razriješeno udarcima s bijele točke i to nakon čak 13 serija. Na koncu je United slavio s 10-9 uz devet promašenih penala. Među igračima koji su bili precizni bio je i Nikola Kalinić koji je zabio za Milan u osmoj seriji. ManU je poveo u 12. minuti golom Alexisa Sancheza, a tri minute kasnije izjednačio je Suso. Kalinić je ušao u igru u 73. minuti, dok Alen Halilović nije nastupio. Tottenham je u San Diegu pobijedio Romu 4-1, a svih pet golova je palo u prvom poluvremenu. Roma je povela u 3. minuti golom Patrika Schicka, a londonski sastav je uzvratio golovima Fernanda Llorentea (9, 18) i Lucasa Moure (28, 44). Za Romu je od 58. minute igrao Ante Ćorić.

VANCOUVER - Mlada kanadska nogometna zvijezda Alphonso Davies (17) novo je pojačanje njemačkog velikana Bayerna za čijem kormilom sjedi bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Niko Kovač. Davies će preseliti u Bayern iz redova Vancouver Whitecapsa za 22 milijuna dolara što je rekordni transfer nekog igrača iz sjevernoameričke nogometne MLS lige. Dosadašnji rekord držao je američki napadač Jozy Altidore koji je 2008. iz New York Red Bullsa preselio u Villarreal za 10 milijuna dolara. Mladić je rođen u izbjegličkom kampu u Gani za vrijeme rata u Liberiji, odakle su mu pobjegli roditelji. S pet je godina kao izbjeglica stigao u Kanadu, čije je državljanstvo Davies dobio tek prošle godine. Prije dvije godine je potpisao za Vancouver, postavši najmlađi nogometaš s profesionalnim ugovorom u SAD-u. Tada je imao samo 15 godina i tri mjeseca, a u lipnju prošle godine je debitirao za reprezentaciju Kanade postavši najmlađi igrač u povijesti te reprezentacije. Davies je za Vancouver upisao 68 nastupa, a u Munchen će preseliti u siječnju 2019.

MADRID - Vezni igrač hrvatske nogometne reprezentacije Mateo Kovačić ne odustaje od svog odlaska iz redova europskog prvaka Real Madrida. Kovačić je još za vrijeme svjetskog prvenstva u Rusiji u razgovoru za španjolsku Marcu poručio kako želi napustiti "Kraljevski klub" kako bi dobio status prvotimca i veću minutažu. Svoju odluku nije promijenio niti nakon povratka u Madrid i razgovora s novim trenerom Julenom Lopeteguijem. Španjolski mediji navode kako su se Kovačić i Lopetegui sastali u Realovu trening kampu. Navodi se kako je njihov razgovor bio ugodan, ali ne predugačak. Lopetegui je navodno pokušao odgovoriti 24-godišnjeg veznjaka od napuštanja Reala, no čini se kako nije uspio. Kovačić je u Real stigao 2015. iz Intera za 29 milijuna eura. Na Santiago Bernabeu je osvojio devet trofeja pri čemu tri Lige prvaka i jedno španjolsko prvenstvo sakupivši ukupno 109. nastupa. Međutim, nije se uspio izboriti za mjesto u prvoj m omčadi u konkurenciji našeg Luke Modrića, Nijemca Tonija Kroosa i Brazilca Casemira. Nagađa se kako bi Kovčić karijeru mogao nastaviti na 'Otoku' u nekom od engleskih velikana, a kako prenose Španjolci Real ga neće pustiti za manje od 40 milijuna eura.

TORINO - Talijanski nogometni velikani Juventus i Milan dogovaraju veliku razmjenu igrača u koju bi mogao biti uključen i hrvatski reprezentativac Marko Pjaca. Prema pisanju Gazzetta dello Sport torinska 'Stara dama' i 'Rossoneri' spremaju spektakularan posao u koji bi bilo uključeno čak pet igrača. Kako piše 'Gazzetta' Juventus u svoje redove želi vratiti Leonardna Bonuccija koji je u srpnju 2017. nakon sedam godina provedenih u torionskom klubu preselio na San Siro. Međutim, Bonucci nije zadovoljan u Milanu i nagađa se kako bi se mogao vratiti u klub u kojem je upisao više o 300 utakmica. U suprotnom smjeru bi krenuli Gonzalo Higuain, Mattia Caldara, Medhi Benatija i naš Marko Pjaca. Milan bi Juventusu morao isplatiti i oko 20 milijuna eura. Zanimljivo, Milan je već šesti klub koji se u posljednje vrijeme veže uz Pjacu. Interes za njegove usluge pokazali su i Fiorentina, Sampdorija, West Ham, Valencija, te Udinese. Ukoliko se ovaj posao realizira, Pjaca bi postao četvrti hrvatski nogometaš i redovima Milana. Trenutačno boje 'Rossonera' brane Nikola Kalinić, Alen Halilović i Ivan Strinić.

CALGARY - Legendarni kanadski hokejaš Jerome Iginla (41) okončao je profesionalnu karijeru nakon što je 20 godina igrao u NHL ligi. Iginla se proslavio igrajući čak 16 godina za Calgary Flamese, a igrao je i za Pittsburgh Penguinse, Boston Bruinse, Colorado Avalanche, te Los Angeles Kingse. U karijeri je ukupno odigrao 1554 utakmice postigavši 625 golova, uz 675 asistencija, te 1040 kaznenih minuta. Rekorder je Flamesa po broju odigranih utakmica (1219), golova (525), bodova (1095), a u povijest se upisao 2003. kao prvi tamnoputi kapetan jedne NHL momčadi. Nikada nije osvojio Stanley Cup, a najbliže je bio 2004. kada je Calgary u finalu izgubio od Tampe Bay 3-4 nakon što je Calgary vodio u finalnoj seriji 1-0, 2-1 i 3-2. U dresu kanadske reprezentacije je osvojio zlatne medalje na olimpijskim igrama u Vancouveru (2010) i Salt Lake Cityju (2002) i zlato na svjetskom prvenstvu u Finskoj 1997.