Šport 14. travnja 2018.

Objavljeno: 14.04.2018 u 11:51
Pregledano 41 puta

ZAGREB, 14. travnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAPREŠIĆ - Nogometaši Hajduka s uvjerljivih su 3-0 (0-0) svladali Inter na gostovanju u Zaprešiću u pretposljednjoj utakmici 29. kola Prve HNL i tako se zadržali na osam bodova zaostatka za vodećim Dinamom koji je s 2-0 u subotu slavio na gostovanju kod Cibalije. Prvo poluvrijeme bilo je prilično siromašno, ali se splitska momčad razigrala u drugom dijelu. Sva tri pogotka došla su u režiji i izvedbi dvojca Gyurcso - Caktaš. Mađarski napadač je u 59. minuti odličnim udarcem sa 15 metara iskosa s lijeve strane pogodio suprotni gornji kut zaprešićkog gola i doveo Hajduk u vodstvo.Deset minuta poslije Gyurcso je srušen u kaznenom prostoru, a iz opravdano dosuđenog kaznenog udarca precizan je bio Mijo Caktaš. Isti je igrač u 79. minuti postavio konačnih 3-0. Po desnoj strani sjurio se Juranović, poslao povratnu loptu u srce kaznenog prostora, gdje je naletio Caktaš i preciznim udarcem matirao Mrmića.U zaršnici dvoboja izravni crveni karton zaradio je igrač Intera Mato Grgić, koji je u izglednoj situaciju za postizanje pogotka klizećim startom zaustavio Zvonimira Kožulja.

MARRAKECH - Hrvatski Davis Cup reprezentativac Nikola Mektić i austrijski tenisač Alexander Peya osvojili su svoj prvi zajednički naslov pobijedivši u finalu ATP turnira u Marrakechu Francuze Edouarda Roger-Vasselina i Benoita Pairea sa 7-5, 3-6, 10-7, a u finale su se probili svladavši u polufinalu Indijca Sharana i Nijemca Struffa sa 6-3, 3-6, 11-9.Mektiću i Peyi ovo je bilo treće zajedničko finale. Nakon što su poraženi u finalima ATP turnira u Sofiji i Rio de Janeiru ove godine, dočekali su svoj prvi trijumf na turniru na kojem je prošle godine u pojedinačnoj konkurenciji svoj premijerni naslov osvojio Borna Ćorić.Mektiću je ovo treći naslov u karijeri. Prva dva, u Budimpešti i Memphisu, osvojio je prošle godine u paru s Amerikancem Brianom Bakerom. Alexander Peya je u svom 44. finalnom nastupu stigao do 16. pobjedničkog trofeja.

VINKOVCI - U susretu 29. kola Prve HNL u Vinkovcima su nogometaši Dinama svladali Cibaliju s 2-0 (0-0) i povećali svoju prednost na ljestvici. Dinamo je napravio veliki korak ka naslovu prvaka teško izborenom pobjedom u završnici dvoboja kod "fenjeraša" Cibalije s 2-0. Cibalia je već u 5. minuti imala ogromnu priliku, Galić je izbio sam ispred vratara Dinama, ali je njegov šut odsjeo na lijevoj vratnici. U 13. minuti je Soudani promašio najveću priliku za Dinamo u prvom dijelu. Dinamo je u 49. minuti ostao i bez ozlijeđenoga Gavranovića, a lider prvenstva, unatoč dominaciji, nije uspijevao doći niti do ozbiljnije prilike protiv "fenjeraša". Ipak, u 72. minuti Dinamo je postigao gol nakon što je Benković glavom spustio loptu od Al Hilala Soudania, a Alžirac atraktivno volejem u padu pogađa lijevi kut vrata Vinkovčana. U 84. minuti Dinamo ostaje bez još jednog napadača, a igru je zbog ozljede napustio Hodžić. U 88. minuti igrača Cibalije Vitaića su centimetri dijelili od izjednačenja nakon udarca glavom, a minutu kasnije junak dvoboja Soudani načinio je još jednu majstoriju - predriblao je dvojicu braniča domaćina i plasirao loptu pored vratara za konačnih 2-0. Zagrebački sastav u četiri utakmice, otkad ga vodi Nikola Jurčević, nije primio gol. Dinamo vodi s osam bodova prednosti ispred Hajduka, dok je Cibalia ostala zadnja s 24 boda, koliko ima i Istra 1961

LIVERPOOL - Nogometaši Liverpoola stigli su do 20. ovosezonske pobjede u engleskoj Premier ligi, nakon što su u subotu pred svojim navijačima svladali Bournemouth s 3-0 (1-0).Strijelci za pobjedu Kloppove momčadi bili su Mane (7), Mohamed Salah (69) i Firmino (90).Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren bio je u početnoj postavi Liverpoola i igrao dobro do 83. minute, kada ga je zamijenio Estonac Klavan. Liverpool se pobjedom približio na bod drugoplasiranom Manchester Unitedu, ali Mourinhova momčad ima dvije utakmice manje.Nogometaši Crystal Palacea pobijedili su Brighton sa 3-2, a Huddersfield golom u sučevom vremenu došao do pobjede nad Watfordom za bijeg iz opasne zone pri začelju ljestvice engleskog nogometnog prvenstva.

Svih pet pogodaka u dvoboju Crystal Palacea i Brightona postignuti su u prve 34 minute. Dvostruki strijelac za domaću momčad bio je Zaha (5, 24), a jedan je gol postigao Tomkins (14), dok su za goste strijelci bili Murray (18) i Izquierdo (34). Do kraja utakmice promjene rezultata nije bilo pa je Crystal Palace stigao do osme pobjede i popeo se na 16. mjesto sa šest bodova više u odnosu na Southampton koji je sa 28 bodova prvi od tri kluba u zoni ispadanja.Huddersfieldu i Crystal Palaceu na ruku je išao i rezultat dvoboja Swansea - Everton u kojem su 'labudovi' spašavali bod. Everton je poveo autogolom Naughtona (43), a izjednačio je Ayew u 71. minuti. Nikola Vlašić je dobio mjesto na Evertonovoj klupi, a Sam Allardayce ga je ubacio u igru u 87. minuti umjesto Waynea Rooneyja.U prvoj subotnjoj utakmici Chelsea je velikim preokretom došao do pobjede 3-2 (0-1) na gostovanju kod Southamptona, čime je londonski klub privremeno smanjio zaostatak za četvrtim Tottenhamom na sedam bodova u borbi za Ligu prvaka. Kreator velikog preokreta je francuski napadač Olivier Giroud, koji je ušao u 61. minuti, a onda od 70. do 78. minute postigao dva od tri pogotka za 18. pobjedu momčadi Antonija Contea.Domaća momčad povela je 2-0 golovima Tadića (21) i Bednareka (60). Tada je Conte odlučio u igru ubaciti Girouda, koji mu je vratio s dva pogotka, dok je Eden Hazard u 75. minuti izjednačio na 2-2

MÜNCHEN - Nogometaši Bayerna nastavili su s dominacijom u Bundesligi pobijedivši u 30. kolu u Münchenu Borussiu (M) s 5-1. Gosti iz Mönhengladbacha su poveli golom švicarskog Hrvata Drmića u 9. minuti, ali su dokraja primili pet golova i ubilježili uvjerljiv poraz. Bavarci su utakmicu počeli bez Robbena, Riberya, Lewandowskog i Jamesa, a istakao se pričuvni centarfor Wagner s dva gola (37, 41) dok su po jednom zabili Alcantara (51), Alaba (67) i Lewandowski (82). Bayern vodi s 23 boda više od Schalkea, dok je Borussia (M) osma s 40 bodova i slabim šansama da osvoji jedno od mjesta koje vode u Europu.

GENOVA - Nogometaši Genoe ostvarili su minimalnu, ali vrlo važnu pobjedu protiv Crotonea, kojom su vjerojatno prebrinuli sve brige oko opstanka u Serie A.Pogodak za tri boda postigao je Bessa u 28. minuti. Genoa sada ima 38 bodova, 11 više od Crotonea koji je trenutačno na 18. mjestu i predstoji mu grčevita borba za zadržavanje prvoligaškog statusa. U sastavu Crotonea zbog ozljede nije bilo Ante Budimira.Chievo nije uspio pred svojim navijačima pobijediti Torino i tako se značajnije odvojiti od momčadi iz opasne zone, od koje je momčad iz Verone sada udaljena tri boda i tri mjesta.Od subotnjih utakmica 32. kola Serie A ostala je još samo ona Atalante i Intera u Bergamu, s početkom u 20.45 sati. ZAGREB - Srebrni hrvatski veslački olimpijac Damir Martin osvojio je drugo mjesto u subotnjoj utrci samaca na Croatia Openu, a pobijedio je srbijanski reprezentativac Marko Marjanović (6:48.80) za kojim je naš ponajbolji veslač zaostao 1.73 sekunde.U glavnoj utrci prvog dana međunarodne regate na zagrebačkom Jarunu treći je na cilj stigao Aleksandar Filipović (Smederevo, Srbija), a četvrti David Šain iz osječkog Iktusa."Zadovoljan sam nastupom, rezultatski gledano - to je za desetak sekundi bolje od onoga čemu sam se mogao nadati prošlog tjedna. Uživao sam u utrci i u svakom zaveslaju, ostvario sam tempo od 33 zaveslaja u minuti, računao sam da u sadašnjem stanju pripremljenosti mogu dosegnuti 30. Marjanović je bio odličan, pokušao sam mu parirati, no on je imao odgovor za sve moje napade", rekao je Damir Martin.

ZAGREB - Grčki stolnotenisač Panagiotis Gionis i Japanka Saki Shibata pobjednici su ovogodišnjeg izdanja ITTF Challenge turnira Zagreb Open, koji je u subotu završen u Ledenoj dvorani Doma sportova.U konkurenciji seniorki Shibata je sa 4-2 (11-9, 11-5, 10-12, 6-11, 11-4, 11-8) svladala Rumunjku Elizabetu Samaru.U konkurenciji do 21 godine naslov je osvojio Danas Anders Lind koji je u finalu sa 3-2 (8-11, 12-10, 11-6, 8-11, 11-8) nadigrao Bjelorusa Aliaksandra Hanina.U završnom dvoboju programa grčki reprezentativac Panagiotis Gionis nadigrao je sa 4-1 (11-13, 11-9, 11-8, 11-5, 12-10) Nijemca Ricarda Walthera koji je bio prvi nositelj turnira.Na najmasovnijem izdanju u povijesti Zagreb Opena, kroz Dom sportova je u pet dana natjecanja prodefiliralo više od 320 stolnotenisačica i stolnotenisača.

BARCELONA - Nogometaši Barcelone grabe ka naslovu prvaka Španjolske nakon što su u derbiju 32. kola na Nou Campu slavili protiv Valencie s 2-1, a osim toga su oborili i rekord Primere jer su i u 39. utakmici u nizu ostali neporaženi. Barcelona je time poboljšala učinak Real Sociedada iz 1980. godine, kada su Baski nanizali 38 dvoboja bez poraza u Primeri. U prvoj utakmici nakon šokantnog ispadanja od Rome u Ligi prvaka, Barcelona je pronašla način kako svladati opasnu Valenciju, a prema prikazanome, pobjeda je trebala biti daleko veća od konačnih 2-1. Katalonci su poveli preku Luisa Suareza u 15. minuti, a u 51. je Samuel Umtiti povećao na 2-0. Messi i društvo potom su se pošteno ispromašivali da bi Danny Parejo u 87. minuti iz penala smanjio. Barcelona je igrala bez Ivana Rakitića koji je u srijedu operirao slomljeni kažiprst.Barcelona se novom pobjedom odvojila na 14 bodova prednosti ispred Atletica, koji ima utakmicu manje. Valencia je ostala treća s 63 boda, ali samo bod manje od Reala koji također ima utamicu manje. Ranije su Sevilla i Villareal u uzbudjivoj utakmici odigrali 2-2. Sevilla je prije tri dana ispala iz Lige prvaka, bez pobjede je već šest uzastopnih utakmica, a danas su izbjegli poraz senzacionalnim preokretom s igračem manje u posljednjim minutama. Na svom Sanchez Pizjuanu gubili od Villarreala s 0-2, isključen im je Ben Yedder, promašili su penal, a onda u četiri minute - od 78. do 82. - stigli do izjednačenja i boda. Villareal je šesti,a Sevila s bodom manje sedma.

BERLIN - Samo dan nakon što je obznanjeno da će Niko Kovač od sljedeće sezone voditi Bayern, njegov Eintracht je izgubio u 30. kolu Bundeslige kod Bayera s 1-4 te je sve dalje od mjesta koje vode u Ligu prvaka. U izravnom okršaju klubova koji se bore za četvrto mjesto Bayer je nadigrao klub iz Frankfurta u drugom dijelu, kada je Kovačevu momčad s tri gola uništio Kevin Volland. Eintracht je igrao bez ozlijeđenoga Ante Rebića, dok je Tin Jedvaj zaigrao za domaćine od 83. minute. Bayer se sada učvrstio na četvrtoj poziciji s 51 bodom, dok je Eintracht pao na šesto mjesto s 46 bodova, koliko ima i sedmoplasirani RB Leipzig s utakmicom manje. Na peto mjesto je s 46 bodova skočio Hoffenheim koji je kod kuće s 2-0 porazio HSV, uz 90-minutni angažman Andreja Kramarića. HSV je u teškoj situaciji jer je predzadnji sa svega 22 boda, osam bodova od spasa.

HOUSTON - Hrvatski tenisač Ivo Karlović postao je najstariji polufinalist na ATP Touru u posljednjih 25 godina nakon što je u četvrtfinalu ATP turnira u Houstonu pobijedio Australca Nicka Kyrgiosa 3-6, 6-2, 6-2. Karlović je ušao u polufinale sa 39 godina i 44 dana postavši najstariji kojem je to uspjelo nakon Amerikanca Jimmya Connorsa koji je 1993. ušao u polufinale turnira u San Franciscu sa 40 godina. Karlović će na putu do finala na turniru na kojem je slavio 2007. godine igrati protiv Amerikanca Tennysa Sandgrena. Ulaskom u finale "Div sa Šalate" bi postao najstariji finalist u posljednju 41 godina nakon što je Ken Rosewall 1977. sa 43 godine osvojio turnir u Hong Kongu.

ASUNCION - Južnoamerička nogometna federacija (CONMEBOL) podržala je zajedničku kandidaturu Meksika, SAD i Kanade za domaćina svjetskog nogometnog prvenstva 2026. godine. Njihov jedini protukandidat je Maroko, a Međunarodna nogometna federacija (FIFA) će odluku donijeti na Kongresu u Moskvi 13. lipnja. Zajedničku meksičko-američko-kanadsku kandidaturu podržalo je deset južnoameričkih zemalja (Argentina, Brazil, Urugvaj, Paragvaj, Bolivija, Čile, Ekvador, Venezuela, Kolumbija, Peru). Maroku je ovo peta kandidatura za World Cup, nakon što je afrička država bila neuspješna 1994., 1998., 2006. i 2010. godine.

Ako Maroko bude uspješan bit će druga afrička država koja će ugostiti nogometno SP, a prva je bila Južna Afrika 2010. godine. SAD je pak 1994. godine bio domaćin SP-a, u Meksiku se održavao dva puta, 1970. i 1986. godine, dok bi Kanada po prvi puta bila domaćin. Europa (Rusija) i Azija (Katar) će biti domaćini sljedeća dva Svjetska prvenstva što znači da su prijave za turnir u 2026. godini bile moguće jedino za države koje dolaze iz obje Amerike, Afrike i Oceanije.

SHANGHAI - Nijemac Sebastian Vettel u Ferrariju izborio je najbolju startnu poziciju na Velikoj Nagradi Kine u Shanghaiu u svjetskom prvenstvu formule 1 što je njegov 52. 'pole position' u karijeri. Vettel je 5.4 km dugačku stazu Shanghai International Circuit prošao za 1:31.095 minute što je novi rekord staze. Drugi je bio njegov momčadski kolega Finac Kimi Raikkonen sa 0.087 sekunde zaostatka. Iz drugog reda startat će Mercedesov dvojac Finac Valtteri Bottas i Britanac Lewis Hamilton, a zatim slijede piloti Red Bulla Nizozemac Max Verstappen i Australac Daniel Ricciardo. Nakon prve dvije utrke sezone vodi Vettel sa 50 bodova ispred Hamiltona koji ima 33 i Bottasa sa 22 boda.

ZAGREB - U četvrtom susretu finala doigravanja regionalne EBEL lige u hokeju na ledu RB Salzburg je na gostovanju pobijedio HC Bolzano 6-3 i u seriji na četiri pobjede izjednačio na 2-2. Utakmica je bile izjednačena i otvorena na sredine posljednje trećine kada su gosti kod rezultata 3-3 zabili tri gola i tako prelomili utakmicu. U prvoj utakmici finala Bolzano je na gostovanju slavio 2-1, potom je Salzburg kod kuće pobijedio 3-0 izjednačivši na 1-1, a u četvrtak je Bolzano na svom ledu slavio 4-2 i poveo 2-1. Iduća utakmica je u nedjelju u Salzburgu. Podsjetimo, Medveščak je ispao u četvrtfinalu doigravanja EBEL lige od Black Wingsa, koji su potom u polufinalu izgubili od Salzburga.

ZAGREB - Hokejaši Vegas Golden Knightsa pobijedili su nakon produžetka Los Angeles Kingse 2-1 u drugom susretu prvog kruga doigravanja Zapadne konferencije NHL lige i u seriji na četiri pobjede poveli 2-0. Bila je to iznimno dramatična utakmica koja je razriješena u 16. minuti drugog produžetka, a pobjednički pogodak postigao je Erik Haula. Utakmica je trajala 96 minuta čiste igre i to je najduži susret kojeg je neka momčad igrala u svojoj premijernoj sezoni, ali i najduži susret kojeg su LA Kingsi odigrali u svojoj povijesti. Na 2-0 su poveli i Winnipeg Jetsi protiv Minnesota Wilda. Jetsi su u prvoj utakmici na svom ledu slavili 3-2, a u drugom susretu su pobijedili s uvjerljivih 4-1. Najuvjerljiviju pobjedu večeri ostvarili su Philadelphija Flyersi koji su na gostovanju pobijedili aktualne prvake Pittsburgh Penguinse 5-1 izjednačivši rezultat na 1-1 u 1. krugu doigravanja Istočne konferencije. Pittsburgh je u prvom susretu slavio čak 7-0, no u drugom dvoboju je stiglo triježnjenje.

NEW YORK - Bivši rezervni quarterback Chicago Bearsa Mark Sanchez (31) suspendiran je na prve četiri utakmice iduće sezone zbog kršenja NFL anti-doping pravila. Sanchez je bio pozitivan na 'nepoznatu tvar' zbog čega je kažnjen. Sanchez je prihvatio kaznu premda tvrdi kako nije uzimao nikakve zabranjene susptance. Sanchez je ove sezone bio treći quarterback Chicago Bearsa, a trenutačno je bez kluba. Sanchez je 2009. bio peti izbor drafta, a uzeli su ga New York Jetsi. Igrao je i za Philadelphia Eaglese i Dallas Cowboyse.

NEW YORK - Branič Washingtona Wizardsa Jodie Meeks (30) kažnjen je sa čak 25 utakmica neigranja zbog kršenja NBA anti-doping pravila.Ova suspenzija znači da Meeks neće nastupiti u doigravanju ove sezone, a propustit će i početak iduće sezone. Meeks je bio pozitivan na zabranjeni Ipamorelin i hormon rasta "GHRP-2". Iskusni branič, koji je u Wizardse stigao prošlog lipnja iz Orlanda, najavio je žalbu. Meeks je ove sezone imao prosjek od 6.3 koša i 14.5 minuta, a prije dolaska u Washington igrao je i za Milwaukee, Philadelphiju, LA Lakerse i Detroit. Wizardsi će u prvom krugu doigravanja NBA lige igrati protiv Toronta.