Šport 14. kolovoza 2018.

Objavljeno: 14.08.2018 u 08:55
Pregledano 85 puta

ZAGREB, 14. kolovoza 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka nakon što su u uzvratnom susretu 3. pretkola na svom terenu pred 12.000 gledatelja pobijedili kazahstansku Astanu s 1-0 (0-0) što im je uz uspjeh od 2-0 iz prve utakmice prije tjedan dana donijelo ukupnu pobjedu od 3-0.

Strijelac jedinog gola bio je Mario Gavranović u 74. minuti.

Hrvatski je prvak rutinski sačuvao prednost ostvarenu prije tjedan dana u glavnom gradu Kazahstana. Iako nije pokazivao preveliku ambicioznom u napadačkoj fazi igre, Dinamo je u potpunosti kontrolirao događanja na terenu te gosti iz Astane nisu pronalazili način kako ozbiljnije zaprijetiti Zagorcu na vratima Dinama.

U prvom poluvremenu Dinamo je u dva navrata imao dobre prilike pred suparničkim golom, no udarac Hajrovića s vrha kaznenog prostora u 18. minuti Erić je uspio skrenuti u korner, dok je Ademi iz dobrog položaja u 43. minuti sa sedam-osam metara poslao loptu daleko preko gola.

Gosti su u prvih 45 minuta stvorili samo jednu priliku pred domaćim golom, ali udarac Jange glavom sa 10-ak metara prošao je pored gola.

Početak drugog poluvremena počeo je novom prilikom Astane, ali je Henriquez sa 16 metara iskosa pucao ravno u Zagorca. Dinamo je odgovorio u 57. minuti nakon lijepe kombinacije Gojaka i Gavranovića udarac sa 16 metara oprobao je Olmo no bio je neprecizan.

Vratar Dinama Zagorac istaknuo se u 68. minuti kada je odličan udarac Majevskog s više od 20 metara koji je išao pod gredu izbio u korner.

Dinamo je poveo u 74. minuti kada je ubačaj Leovca sretno stigao na glavu Gavranovića, a ovaj je preciznim udarcem glavom svladao Erića.

Astana se umalo spasila poraza u Zagrebu u sudačkoj nadoknadi kada je Kbananga odličnim udarcem s 30-ak metara pogodio prečku.

Dinamo će u 4. pretkolu igrati protiv švicarskog prvaka Young Boysa. Prva utakmica igrat će se 22. kolovoza u Bernu, dok je uzvrat 28. kolovoza u Zagrebu.

CINCINNATI - Hrvatski Davis Cup reprezentativac Borna Ćorić (ATP - 21.) trebao je samo 70 minuta za pobjedu 6-2, 6-3 nad ruskim 22-godišnjakom Daniilom Medvjedevom (ATP - 56.), što mu je donijelo plasman u 2. kolo ATP turnira Masters 1000 serije u Cincinnatiju, gdje se pridružio Marinu Čiliću.

Bio je to treći dvoboj Ćorića i Medvjedeva i druga pobjeda našeg tenisača, kojom je uzvratio Rusu za poraz u 1. kolu ovogodišnjeg Wimbledona.

Ćorić je u svim elementima nadigrao svog suparnika, a prvi korak prema pobjedi napravio je 'breakom' za 4-2 u prvom setu. U sljedećem gemu je spasio jedine dvije prilike za 'break' Medvjedeva te još jednim oduzetim servisom za 35 minuta zgotovio prvi set. U drugom je do odlučujućeg 'breaka' došao u šestom gemu i tu prednost bez teškoća pretvorio u pobjedu, zabivši svoj četvrti as na drugu meč-loptu.

Ćorića u 2. kolu čeka prošlogodišnji finalist Cincinnatija Australac Nick Kyrgios (ATP - 18.) koji je pobijedio američkog kvalifikanta Denisa Kudlu sa 6-7 (2), 7-5, 7-6 (9) spasivši jednu meč-loptu (7-8), a iskoristivši svoju šestu u odlučujućem 'tie-breaku'. Kyrgios je za pobjedu odservirao 39 asova.

Ćorić i Kyrgios su odigrali dva meča do sada, oba g. 2016., a rezultat je 1-1. Kyrigos je bio bolji u dva seta na zemlji u Estorilu, a Borna je pobijedio baš u Cincinnatiju, gdje je u 2. kolu bilo 7-6 (2), 4-6, 7-6 (6).

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić igrat će u 2. kolu protiv Rumunja Mariusa Copila (ATP - 92.) koji je u utorak u 1. kolu nadigrao Nijemca Philippa Kohlschreibera sa 6-4, 6-2. Bit će to Čilićev drugi dvoboj protiv 27-godišnjeg Rumunja koji ga je pobijedio na turniru u Pekingu prije šest godina.

Sedmi tenisač svijeta Cincinnati pamti po dobrom, jer je u svom posljednjem dolasku na ovaj turnir osvojio naslov pobjednika. Prošle godine nije igrao zbog ozljede, a u finalu 2016. pobijedio je Andyja Murrayja te će protiv Copila imati priliku nastaviti svoj pobjednički niz.

ATP Cincinnati - 1. kolo

Miloš Raonić (Kan) - Dušan Lajović (Srb) 6-3, 6-3

Robin Haase (Niz) - Filip Krajinović (Srb) 4-6, 6-2, 6-3

Karen Hačanov (Rus) - Albert Ramos-Vinolas (Špa) 2-6, 6-3, 6-2

Marius Copil (Rum) - Philipp Kohlschreiber (Njem) 6-4, 6-2

Nick Kyrgios (Aus/15) - Denis Kudla (SAD) 6-7 (2), 7-5, 7-6 (9)

BORNA ĆORIĆ (HRV) - Daniil Medvjedev (Rus) 6-2, 6-3

Hyeon Chung (Kor) - Jack Sock (SAD) 2-6, 6-1, 6-2

ZAGREB - Drugi najbolji strijelac u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije Mario Mandžukić (32) odlučio se oprostiti od dresa "vatrenih", objavljeno je u utorak na internetskom portalu HNS-a. Za reprezentaciju je debitirao u studenome 2007., a u 11 godina skupio je 89 nastupa i zabio 33 pogotka. Više golova od njega postigao je samo Davor Šuker (45 pogodaka). U hrvatskom dresu igrao je na Euru 2012., SP 2014., Euru 2016. te na nedavno završenom SP u Rusiji, gdje je sa "vatrenima" osvojio srebro. Na SP u Rusiji postigao je tri pogotka, sve u nokaut fazi, a posebno ćemo pamtiti pobjednički gol u produžetku polufinalne utakmice protiv Engleske. U emotivnom obraćanju javnosti, koje je objavljeno na internetskom portalu HNS-a, Mandžukić ističe da nema idealnog trenutka za odlazak, ali da osjeća da je za njega taj trenutak nastupio sada, nakon najvećeg uspjeha hrvatskog nogometa. "Da možemo, vjerujem da bismo svi nastupali za Hrvatsku dok smo živi, jer većeg ponosa nema. No, osjećam da je za mene taj trenutak sada. Da sam dao najbolje od sebe, da sam dao doprinos najvećem uspjehu hrvatskog nogometa. Od danas, moje je mjesto s vama - među najvjernijim navijačima Hrvatske. Voli vas Mandžo", navodi se Mandžukićevu pismu.

ZAGREB - Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić istaknuo je da mu je žao što se je Mario Mandžukić oprostio od dresa "vatrenih", dodavši da razumije i poštuje njegovu odluku, te mu je zahvalio za njegov doprinos reprezentaciji, objavljeno je u utorak na internetskom portalu HNS-a. "Kada me Mario nazvao i obavijestio o svojoj odluci, naravno da mi je bilo žao što neće nastaviti igrati za reprezentaciju. No, razumijem i apsolutno poštujem njegovu odluku. Oprostio se u velikom stilu, s tri gola u eliminacijskoj fazi Svjetskog prvenstva i tom srebrnom medaljom kao vrhuncem karijere", izjavio je izbornik Dalić.

ZAGREB -  Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker odao je priznanje Mariju Mandžukiću za veliki prinos hrvatskoj reprezentaciji tijekom 11-godišnje karijere u redovima "vatrenih", objavljeno je u utorak na internetskom portalu HNS-a. "Znam koliko je svakom igraču teško reći zbogom reprezentaciji, kao što je i nama teško prihvatiti svaki odlazak. No, trebamo razumjeti i poštovati takve odluke, posebno uzimajući u obzir sjajan uspjeh reprezentacije u Rusiji. Mariju možemo samo skinuti kapu za sve što je dao reprezentaciji u ovih 11 godina, a posebno za doprinos tom povijesnom srebru", izjavio je predsjednik HNS-a Davor Šuker.

OSIJEK - Nakon povratka Roberta Seligmana iz Glasgowa gdje je na Europskom gimnastičkom prvenstvu osvojio srebrnu medalju na konju s hvataljkama, u svečanoj dvorani na prvom katu Hotela Osijek održana je konferencija za medije na kojoj su, uz Seligmana bili nazočni i njegov trener i potpredsjednik Hrvatskog gimnastičkog saveza Vladimir Mađarević te predsjednik Gimnastičkog društva Osijek-Žito Marko Pipunić. "Ponosan sam i sretan što sam u moj Osijek, u Osječko-baranjsku županiju donio srebrnu medalju s Europskog prvenstva. Ovaj najveći rezultat moje dosadašnje karijere dolazi neposredno pred otvaranje obnovljenog Sokolskog doma, koji će siguran sam oplemeniti način života u gradu. Zbog toga zahvaljujem i predsjedniku Gimnastičkog društva Osijek-Žito Marko Pipuniću što svoja sredstva ulaže kako bi stvorio još bolje uvjete za stotine mladih koji treniraju gimnastiku od kojih će neki vjerujemo, jednoga dana postizati slične rezultate", rekao je Seligman.

LONDON - Španjolski vozač formule 1 i bivši dvostruki svjetski prvak, 37-godišnji Fernando Alonso u utorak je objavio da mu je ovo posljednja sezona u karijeri. "Nakon 17 prekrasnih godina u ovom divnom sportu vrijeme je za promjenu. Već prije nekoliko mjeseci sam čvrsto odlučio to napraviti. Još mi ostaje nekoliko utrka u ovoj sezoni i u njima ću nastupati predano i s više strasti nego ikada", izjavio je Alonso. Sadašnji vozač McLarena je karijeru započeo na Velikoj nagradi Australije 2001. godine u momčadi Minardi, a svjetskim je prvakom postao 2005. godine vozeći za Renault. Godinu dana poslije obranio je naslov. Alonso je u formuli 1 ostvario 32 pobjede, a ukupno je 97 puta bio na postolju. No, posljednji put je među najbrža tri vozača bio 2014. godine, kada je vozeći za Ferrari bio drugi na Velikoj nagradi Mađarske. Godinu poslije prešao je u McLaren s kojim nikada nije bio bolji od petog mjesta. Osim dva naslova svjetskog prvaka, Alonso je u karijeri još triput završavao sezonu kao drugi, a jednom je bio treći u ukupnom redoslijedu vozača.

RIM - Posljednjeg dana prijelaznog roka u Italiji Roma je angažirala francuskog reprezentativnog veznjaka Stevena Nzonzija (29), dosadašnjeg člana Seville. Nzonzi je s Romom potpisao ugovor na četiri sezone, a vrijednost transfera procjenjuje se na 35 milijuna eura. Nzonzi je na nedavnom Svjetskom prvenstvu u Rusiji bio član francuske nogometne reprezentacije koja je osvojila naslov prvaka.

ZAGREB- "Jako sam sretna da sam napokon to peto zlato donijela u Hrvatsku i da smo ispisali povijest zajedno. Bilo je jako teško natjecanje, ali na kraju smo se opet izvukli kao pobjednici. Kako sam ranije rekla, da je peto zlato osvojiti lako, osvojio bi ga svatko", rekla je u ponedjeljak, po povratku iz Berlina, peterostruka europska prvakinja u bacanju diska Sandra Perković kojoj je u zagrebačkoj zračnoj luci priređen svečani doček. Iako je zaslužila veliko slavlje, za Sandru Perković odmora još nema. "Moja sezona još nije gotova, ovaj mjesec je najteži mjesec. Očekuje me još 31. kolovoza finale Dijamantne lige u Bruxellesu, nakon toga me očekuje Hanžek i kraj natjecanja je Kup kontinenata u Ostravi, gdje ću predstavljati Europu" zaključila je Sandra.

DOHA - Kamerunski napadač 37-godišnji Samuel Eto'o, koji je četiri puta izabran za najboljeg afričkog nogometaša godine, potpisao je za katarskog prvoligaša Qatar Sports Club iz Dohe. On je treći nogometaš sa velikom igračkom karijerom koji je stigao u Katar, koji će biti domaćin SP 2022. Bivši veznjak Barcelone Xavi Hernández je od 2015. u Al Saddu, a u siječnju ove godine je nekadašnji nizozemski reprezentativac Wesley Sneijder potpisao za Al-Gharafu. Samuel Eto'o je u bogatoj igračkoj karijeri najbolje partije pružio igrajući za Barcelonu (2004–2009) i Inter (2009–2011). S Barcom je dva puta osvojio Ligu prvaka, te jednom s Interom. Nakon odlaska iz Intera igrao je za ruski klub Anži Mahačkalu, pa potom za Chelsea, Everton, Sampdoriju, a 2015. prešao je u turski Antalyaspor. U siječnju ove godine odlazi u Konyaspor, a početkom kolovoza je raskinuo ugovor s turskim prvoligašem.

TORINO - Juventus je odbio ponudu Real Madrida vrijednu 60 milijuna eura za veznjaka Miralema Pjanića (28), objavili su u utorak talijanski mediji. Iz Juvea su poručili Realu da nemaju namjeru pustiti Pjanića za manje od 100 milijuna eura. Talijanski prvak namjerava ponuditi Pjaniću produženje ugovora za još dvije godine, odnosno do ljeta 2023., te veću plaću. Umjesto sadašnjih 4,5 milijuna eura po sezoni nude mu 6,5 milijuna. Bosanskohercegovački reprezentativac profesionalnu karijeru počeo je u Francuskoj, prvo u Metzu, a potom je prešao u Lyon. U ljeto 2011. stigao je u Romu, a 2016. prelazi u Juventus, koji je za njega platio 32 milijuna eura odštete.