Šport 13. travnja 2019.

Objavljeno: 13.04.2019 u 04:25
Pregledano 38 puta

ZAGREB, 13. travnja 2019. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

RIJEKA - U dvoboju 29. kola Prve HNL u Rijeci su nogometaši Rijeke pobijedili Inter s čak 7-0 (3-0), uz četiri gola Jakova Puljića. Rijeka je uvjerljivom igrom slavila kod kuće protiv Intera, pa Dinamo još nije prvak Hrvatske. Naime, Zagrepčani su još danas mogli proslaviti naslov da je Rijeka kiksala, no već u prvom dijelu domaćini su vodili s 3-0. Tibor Halilović je zabio u 27. minuti, potom je Puljić u 41. promašio kazneni udarac, ali mu se lopta sretno odbila, pa se ipak upisao u strijelce, a tri minute kasnije bivši igrač Intera bio je precizan s "bijele točke". Inter je od 40. minute igrao bez isključenoga Čelikovića, a u drugom dijelu su se Maxwel Acosty (48) i Domagoj Pavičić (58), te Puljić (88, 90+1) pobrinuli za katastrofu Zaprešićana. Vodi Dinamo s 76 bodova ispred Rijeke (56), dok je Inter sedmi s 27 bodova. Pred 4000 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Vučković iz Zagreba.

Strijelci: 1-0 Halilović (27), 2-0 Puljić (41), 3-0 Puljić (44pen), 4-0 Acosty (48), 5-0 Pavičić (58), 6-0 Puljić (88), 7-0 Puljić (90+1)

DORTMUND -
Nastavlja se neizvjesna utrka Bayerna i Borussije Dortmund za naslov prvaka. U susretu 29. kola njemačkog prvenstva Borussija je pobijedila Mainz s 2-1 i vratila se na vrh ljestvice s dva boda više od bavarskog sastava.Borussija je već nakon 25 minuta vodila sa 2-0, ali je u završnici susreta grčevito spašavala pobjedu.Domaćin je poveo u 17. minuti golom Jadona Sancha, a isti je igrač sedam minuta kasnije zabio i za 2-0. Sve do same završnice Borussija je sigurno držala vodstvo, no Robin Quiason je u 83. minuti smanjio vrativši neizvjesnost u susret. U posljednjim minutama gosti su pokušali izjednačiti, ali se Borussija obranila.Borussija se vratila na vrh sa 66 bodova, Bayern je drugi s dva boda manje, ali i utakmicom manje. Momčad Nike Kovača u nedjelju gostuje kod Fortune. Leipzig je treći s 58 bodova. Eintracht ima 52 i utakmicu manje, dok je Borussija M'gladbach na petom mjestu s 51 bodom.

RIM -
U susretu 32. kola talijanskog nogometnog prvenstva Roma je na Olimpicu pobijedila Udinese s 1-0, a bio je to prvi poraz momčadi iz Udina otkako je za kormilo sjeo Igor Tudor.Pogodak odluke zabio je Edin Džeko u 67. minuti na asistenciju Stephana El Shaarawyja. Ante Ćorić nije nastupio za Romu.U prvom susretu 32. kola SPAL je u Ferrari pobijedio Juventus s 2-1 osvojivši iznimno važne bodove u borbi za prvoligaški spas, dok će torinska 'Stara dama" još malo pričekati na proslavu naslova prvaka.Juve je imao priliku pobjedom protiv SPAL-a osigurati naslov prvaka šest kola prije kraja prvenstva. Međutim, upisao je drugi poraz ove sezone pa će proslava još neko vrijeme pričekati.Gosti su i poveli u 30. minuti golom Moisea Keana, no SPAL je u nastavku susreta uspio okrenuti rezultat. Izjednačio je Kevin Bonifazi u 49. minuti, a drugi gol za domaćine zabio je Sergio Floccari u 74. minuti.Torinski sastav je nastupio bez Cristiana Ronalda, Marija Mandžukića, Miralema Pjanića, Leonarda Bonuccija, Samija Khedire, Wojciecha Szczesnyja i Douglasa Coste koje je Massimiliano Allegri čuvao za utorak i uzvratni susret četvrtfinala Lige prvaka protiv Ajaxa. Kod gostiju nije bilo Lorena Šimića.Usprkos porazu Juventus već sutra može biti prvak ukoliko Napoli ne osvoji tri boda protiv Chieva.

MARAKEŠ -
Hrvatski tenisač Franko Škugor s partnerom Austrijancem Juergenom Melzerom osvojio je turnir parova u marokanskom Marakešu, pobijedivši u finalu Nizozemca Matwea Middelkoopa i Danca Frederika Nielsena s 6-4, 7-6 (6). Za Škugora će ovo bio šesti nastup u finalu parova nekog ATP turnira, a prvi u ovoj godini. Ovo mu je četvrti naslov, prvi s Melzerom, a prošle godine je triput slavio s Britancem Dominicom Inglotom (Budimpešta, s'Hertogenbosch, Basel).

BEOGRAD -
Hrvatska reprezentacija u hokeju na ledu u susretu je 4. kola Svjetskog prvenstva Divizije II skupine A u Beogradu izborila treću pobjedu protiv Španjolske boljim izvođenjem jedanaesteraca s 4-3 (0-1, 2-1, 1-1; 0-0, 1-0).Hrvatska je gubila s 0-2, ali je potom preokrenula pogocima Vedlina (29), Čanića (38) i Šakića (45), da bi Španjolci izjednačili i odveli utakmicu u produžetak, a potom je pobjednik odlučen kaznenim udarcima. Za Hrvatsku su u penalima zabili Janković i Zanoški, a Španjolci su promašili čak četiri kaznena udarca.Sa osam  bodova Hrvatska je trenutno druga iza Australije (10), s kojom se u ponedjeljak sastaju u 5. kolu.

PULA -
U dvoboju 29. kola Prve HNL u Puli su nogometaši Dinama slavili protiv Istre 1961 s 4-0 (2-0) i stigli nadomak potvrde naslova.U 20. minuti iz gužve je pogodio Arjan Ademi, a minutu prije kraja poluvremena Mislav Oršić je iskosa prevario vratara Istre Ćondrića, koji je očekivao centaršut.U drugom dijelu je dvaput pogodio Španjolac Dani Olmo (65, 73). Pred 1500 gledatelja na stadionu Aldo Drosina sudio je Bel iz Osijeka.

Strijelci: 0-1 Ademi (20), 0-2 Oršić (44), 0-3 Olmo (65), 0-4 Olmo (73).

BUKUREŠT -
Hrvač Dominik Etlinger borit će se u nedjelju za brončano odličje na Europskom prvenstvu grčko-rimskim načinom u Bukureštu, dok će u repesaž isti dan Ivan Lizatović. Dominik Etlinger je u kategoriji do 72 kilograma u prvo pobijedio Srbina Sebastiana Nađa s 9-1, pa Azerbajdžanca Ulvu Ganitadea 7-2, da bi u četvrtfinalu bio bolji od Poljaka Lucjana Bernateka s 4-2. U polufinalu je Etlinger izgubio od Rusa Abuazida Mancugova (0-9), pa mu u nedjelju predstoji borba za broncu s protivnikom iz repasaža. Ivan Lizatović je u kategoriji do 60 kilograma izgubio od  Moldavca Victora Ciobanua s 1-3, ali je njegov protivnik izborio finale, a time i povukao Ivana u repesaž, u kojem se u nedjelju bori s Bugarinom Spasovim. Filip Šačić je u kategoriji do 82 kilograma izgubio od Turčina Emraha Kusa (5-7), ali nažalost, Turčin je izgubio u polufinalu, pa je to bio kraj za Filipa.

BUKUREŠT - Niti jedan od trojice hrvatskih hrvača koji su nastupili u subotnjem repesažu na Europskom prvenstvu u Bukureštu nije uspio stići do borbe za brončano odličje. Najbliže borbi za medalju stigao je Božo Starčević u kategoriji do 77 kilograma, on je u prvoj borbi svladao Ukrajinca Mikolu Daragana sa 6-1, no potom je izgubio od srpskog reprezentativca Viktora Nemeša sa 0-4. Ivan Huklek u kategoriji do 87 kilograma i Ante Milković u kategoriji do 130 kilograma izgubili su u svojim prvim borbama repesaža, bolji od Hukleka je sa 4-3 bio Mađar Erik Szilvassy, dok je Milkovića s uvjerljivih 10-2 pobijedio Azer Sabah Šarijati.

BERLIN - Košarkaši berlinske Albe poravnali su omjer u pobjedama u finalu Eurokupa protiv Valencije na 1-1 95-92 (23-21, 19-18, 20-20, 21-24; 12-9) pobjedom nakon produžetka u drugoj utakmici igranoj u Berlinu. Junak pobjede berlinskog sastava bio je Luke Sikma koji je sedam od svojih 15 koševa postigao u produžetku, uključujući i oba slobodna bacanja za 95-92 11 sekundi prije kraja. U preostalom vremenu Matt Thomas je pokušao tricom odvesti utakmicu u drugi produžetak, no nije bio precizan. Najefikasniji kod Albe bio je  Rokas Giedraitis sa 17 poena, dok je San Van Rossom ubacio 22 za Valenciju. Odlučujuća treća utakmica igrat će se u ponedjeljak u Valenciji, a pobjednik Eurokupa osigurat će nastup u Euroligi sljedeće sezone.

SOPRON - U finalu ovosezonske Eurolige košarkašica igrat će dva ruska sastava, Dinamo iz Kurska i branitelj naslova UMMC iz Jekaterinburga, Dinamo je u polufinalu završnog turnira u Sopronu svladao USK Prag sa 84-67 (19-17, 24-21, 24-9, 17-20), dok je UMMC bio uvjerljiv protiv domaćina Soprona sa 81-59 (17-24, 25-15, 18-7, 21-13). U sastavu USK iz Praga nastupila je hrvatska igračica Marija Režan koja je ubacila četiri poena. UMMC će u nedjelju pokušati osvojiti peti naslov prvaka, nakon 2003., 2013., 2016. i 2018., dok Dinamo ide po drugi naslov, jedini dosadašnji je osvojio 2017. godine.

SHANGHAI - Finac Valtteri Bottas (Mercedes) krenut će s prve startne pozicije u nedjeljnu utrku za Veliku nagradu Kine Svjetskog prvenstva vozača formule 1, on je u subotnjim kvalifikacijama za 23 tisućinke bio brži od momčadskog kolege i aktualnog svjetskog prvaka Britanca Lewisa Hamiltona (Mercedes) koji će mu praviti društvo u prvom redu. Iz drugog reda će krenuti Ferrarijev dvojac, Nijemac Sebastian Vettel i Monežanin Charles Leclerc, Vettel je za Bottasom zaostao tri desetinke, dok je razlika između njega i Leclerca bila samo 17 tisućinki. Nedjeljna utrka za VN Kine bit će treća ovogodišnja, a jubilarna 1000. u povijesti formule 1.

LOS ANGELES - Jedan od najvećih NBA klubova Los Angeles Lakersi objavili su kako su sporazumno raskinuli ugovor s trenerom Lukeom Waltonom. Walton je na klupu Lakersa stigao u ljeto 2016. godine, ali niti u jednoj od tri sezone provedene na klupi 16-erostrukih prvaka nije izborio plasman u doigravanje uz ukupni omjer pobjeda i poraza 98-148. Prije dolaska u Lakerse Walton je bio pomoćnik Steveu Kerru u Golden State Warriorsima s kojima je osvojio naslov 2015. i igrao u finalu 2016. godine. Dok je Kerr izbivao zbog bolesti mijenjao ga je i na poziciji glavnog trenera početkom sezone 2015/16. No, s Lakersima, koji su posljednji put igrali u doigravanju još 2013. godine, nije uspio ostvariti pozitivan pomak, štoviše niti dolazak LeBrona Jamesa prošloga ljeta nije donio ništa dobra jer su Lakersi ostvarili samo dvije pobjede više no sezonu ranije. Nakon što je prije tri dana Magic Johnson odstupio s dužnosti predsjednika Lakersa, a vlasnica kluba Jeanie Buss pružila podršku Waltonu činilo se kako će trener zadržati svoju poziciju, no to se ipak nije dogodilo. Ipak, čini se kako Walton neće dugo biti nezaposlen jer su interes za njegove usluge iskazali Sacramento Kingsi koji su nakon neulaska u doigravanje otpustili trenera Davea Joergera. Kao najveći kandidati za novog trenera Lakersa slove bivši trener Cleveland Cavaliersa Tyronn Lue i sadašnji pomoćnik u Philadelphia 76ersima Monty Williams. Lue je s Cavsima i Jamesom 2016. osvojio naslov NBA prvaka, dok je Williams od 2010. do 2015. bio glavni trener u New Orleans Pelicansima gdje je tri sezone vodio i Anthonyja Davisa.

TAMPA - Posljednja momčad koja je izborila nastup u ovogodišnjem doigravanju NHL lige, hokejaši Columbus Blue Jacketsa, povela je sa 2-0 u pobjedama protiv osvajača Presidents' Trophyja Tampa Bay Lightninga dvjema gostujućim pobjedama. Nakon velikog preokreta u prvoj utakmici prije dva kada su zaostatak 0-3 nakon prve trećine pretvorili u pobjedu od 4-3, Blue Jacketsi su u drugoj utakmici slavili s uvjerljivih 5-1, a fantastičan je bio Matt Duchene koji je ostvario četiri boda, jedan gol uz tri asistencije. Tampa je tijekom ligaškog dijela sezone ostvarila čak 128 bodova, 21 više od prvih pratitelja Boston Bruinsa i prve momčadi Zapada Calgary Flamesa, a sada se nalazi u situaciji da mora pobijediti u četiri od sljedećih pet susreta ili će se oprostiti od nastupa u posezoni, a čak tri od tih pet susreta igrat će u gostima.

LOS ANGELES - Rezultati susreta prvog kruga doigravanja u američko-kanadskoj profesionalnoj ligi u hokeju na ledu NHL igranih u petak:

(omjer u pobjedama je 1-1)

U drugi krug plasirat će se momčadi koje prve ostvare četiri pobjede.

NEW YORK - Šesterostruki osvajač "Super Bowla", najuspješniji igrač u povijesti američkog nogometa, 41-godišnji quarterback New England Patriotsa Tom Brady sljedeće će sezone morati promijeniti kacigu.

Model kacige kakav je Brady dosada nosio NFL je zabranio jer nije ispunio zadane sigurnosne standarde u laboratorijskom testiranju. Osim Bradyja, još 31 igrač bit će prisiljen promijeniti kacigu koju je dosada nosio.

Ustvari, model koji je Brady dosada koristio proglašen je neadekvatnim još prošle godine, ali su igrači dobili jednogodišnji rok za promjenu opreme.

Vodstvo NFL lige je zajedno s Udrugom igrača 2015. godine uvelo nove strože standarde testiranja kaciga.

Brady je u veljači ove godine osvojio svoj šesti naslov prvaka s Patriotsima svladavši u finalu Los Angeles Ramse sa 13-3.

LIEGE - Utakmica 4. kola Lige za prvaka belgijskog nogometnog prvenstva između Standarda iz Liegea i Anderlechta prekinuta je u 31. minuti pri vodstvu Standarda od 2-0 zbog bacanja baklji i petardi na travnjak od strane gostujućih navijača. Standard je poveo 2-0 golovima Marina (22) i Mpokua (29-11m), a takav rezultat nije se svidio navijačima Anderlechta koji su zasuli travnjak zapaljivim sredstvima. Glavni je sudac nekoliko puta upozoravao kako će, ukoliko se neredi ne smire, prekinuti utakmicu, a kako su se gostujući navijači oglušili na ta upozorenja odlučio je prekinuti dvoboj. Inače, Alen Halilović započeo je utakmicu u sastavu Standarda, a Ivan Santini u sastavu Anderlechta.

NANTES - Nogometaši Nantesa, koje vodi bivši trener Dinama Vahid Halilhodžić ostvarili su pobjedu u francuskog prvenstvu nakon više od dva mjeseca svladavši na svom terenu Lyon sa 2-1 (1-1). Strijelci za Nantes bili su Coulibaly (11) i Limbombe (83), dok treći uzastopni poraz Lyona nije spriječio gol Terriera (41). Nantes je sada 15. na ljestvici sa 34 boda, dok je Lyon treći sa 56, pet manje od drugog Lillea. U drugom susretu igranom u petak Dijon i Amiens su igrali 0-0. Na vrhu je Paris SG sa 81 bodom, 20 više od Lillea.

LEICESTER - Nogometaši Newcastle Uniteda u prvoj su utakmici 34. kola engleskog prvenstva kao gosti svladali Leicester City sa 1-0 (1-0). Strijelac gola vrijednog tri boda bio je Ayoze Perez u 32. minuti. Newcastle je sada 13. na ljestvici sa 38 bodova, dok je Leicester sedmi sa 47. Na vrhu je Liverpool sa 82 boda, dva više uz utakmicu više od drugog Manchester Cityja.

NÜRNBERG - U prvoj utakmici 29. kola njemačkog nogometnog prvenstva Nürnberg i Schalke 04 su u izravnom sudaru momčadi koje se bore za ostanak odigrali 1-1 (0-0). Oba gola postignuta su u samoj završnici, Nürnberg je poveo preko Kuba (82), no Nastasić (85) je poravnao samo tri minute potom. Nürnberg je tako ostao u zoni ispadanja, 17. s 18 bodova, tri manje od 16. Stuttgarta, koji drži poziciju koja vodi u kvalifikacije za ostanak, dok je Schalke 14. sa 27 bodova. Na vrhu je Bayern sa 64 boda, jednim više od druge Borussije iz Dortmunda.