Šport 1. srpnja 2018.

Objavljeno: 01.07.2018 u 06:38
Pregledano 69 puta

ZAGREB, 1. srpnja 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

NIŽNJI NOVGOROD - Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala u Nižnjem Novgorodu boljim izvođenjem 11-eraca svladala Dansku sa 4-3 (1-1, 1-1).

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je obranio tri 11-erca u raspucavanju, da bi pobjednički pogodak za četvrtfinale postigao Ivan Rakitić.

Danska je povela nakon samo 58 sekundi igre golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u 4. minuti.

Hrvatska je imala veliku priliku riješiti pitanje pobjednika prije izvođenja 11-eraca, ali je udarac Luke Modrića s bijele točke u 116. minuti obranio Kasper Schmeichel.

Danska je svoj pogodak postigla nakon što je Knudsen rukom ubacio loptu duboko u hrvatski kazneni prostor, do nje je stigao Delaney, no njega su odlično blokirali Rebić i Vrsaljko. Ipak, do prostora za šut stigao je Mathias Jorgensen, pa iako se nije radilo o jakom udarcu bio je iz velike blizine, pa je izmigoljio Subašiću u gol.

Rano primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku koja je poravnala već u 4. minuti. Rebić i Vrsaljko su kombinirali na desnoj strani, uslijedio je ubačaj na koji Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao u glavu Christensena, a lopta se idealno odbila za Mandžukića koji je jakim udarcem probio Schmeichela.

Hrvatska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Sočiju od 16 sati igrati protiv domaćina Rusije koja je također boljim izvođenjem 11-erca svladala Španjolsku sa 5-4.

NIŽNJI NOVGOROD -
Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić nakon dramatične je pobjede protiv Danske u osmini finala Svjetskog prvenstva koja je stigla boljim izvođenjem 11-eraca izjavio je kako je Hrvatska zaslužila sreću u samom raspletu.

"Kad smo promašili penal u 116. minuti znao sam da će biti teško dalje, ali i da ćemo probati sve da dođemo do pobjede. Hvala dragom Bogu da nam se sve vratilo, ovo je bilo teško za gledati, a kamoli igrati. Ovo je bila osmina finala, bila je teška utakmica, obje ekipe su igrale borbeno, bez velikog rizika, ali mi smo zasluženo pobijedili. Znali smo da će Danci igrati na prekide, duge lopte i mi se nismo najbolje snašli u nekim trenucima. Primili smo gol u prvoj minuti, ali smo pokazali karakter, vratili se, držali, gurali i izvukli utakmicu. Nitko od nas sretniji što smo napokon napravili taj jedan korak dalje".

Sljedeći suparnik Hrvatske bit će domaćin Rusija.

"Danas ćemo se malo proveseliti, a onda već kreću pripreme za Rusiju. Nismo mi došli ovdje proći grupu nego zbog velikih stvari. Imali smo sreće, ali sreću treba i zavrijediti", dodao je Dalić.

Junak pobjede, vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri 11-eraca danskih igrača bio je kratak:

"Dobro je, prošli smo. Penali su lutrija kao što uvijek ponavljamo, a večeras je ruka bila našoj strani. Drago mi je što sam pridonio svojoj reprezentaciji i donio veselje svom narodu".

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri 11-erca danskih igrača - Eriksenu, Schoeneu i Nicolaiju Jorgensenu. Pobjednički pogodak u raspucavanju postigao je Ivan Rakitić.

Iako su postignuta samo dva pogotka tijekom 120 minuta igre, susret Hrvatske i Danske obilovao je udarcima na vrata s obje strane i brojnim prilikama, no za to što se mreže nisu tresle češće najviše je kriva nepreciznost. Hrvatska je uputila 22 udarca prema danskom golu, no njih samo sedam je išlo u okvir gola, dok su samo tri od 15 danskih pokušaja išla u okvir hrvatskih vratiju.

Utakmica je krenula uraganski s obje strane. Danska je povela u 58. sekundi susreta, Knudsen je izveo ubacivanje sa strane duboko u hrvatski kazneni prostor gdje je do lopte stigao Delaney, njega su dobro blokirali Rebić i Vrsaljko, no onda se prostora za udarac domogao Mathias Jorgensen, a iako taj šut nije bio odviše jak bio je iz velike blizine te je nekako izmigoljio Subašiću i završio u golu.

Ipak, brzo primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku, pa je Mandžukić sretno i spretno poravnao već u 4. minuti. Vrsaljko i Rebić su kombinirali po desnoj strani, uslijedio je ubačaj u kazneni prostor gdje Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao Christensena od čije glave se lopta odbila idealno za Mandžukića, a naš napadač je taj poklon iskoristio i snažnim udarcem probio Schmeichela.

Za nova uzbuđenja pred vratima trebalo je čekati sredinu prvog poluvremena, u 27. minuti Eriksen je odlično proigrao Braithwaitea koji je utrčao u hrvatski kazneni prostor, no Subašić je pravovremenim istrčavanjem uspio blokirati taj pokušaj. Samo dvije minute potom Rakitić je okušao svoj udarac sa 20-ak metara, Schmeichel ga je odbio, a prvi do lopte je stigao Rebić, nakon više odbijanja u prilici se našao Perišić no njegov pokušaj sa šest metara prohujao je preko gola.

U samoj završnici prvog dijela Hrvatska je imala još dvije šanse, u 39. minuti Lovren je bio najviši u skoku pred danskim golom, ali je samo očešao loptu koja je potom prošla pored vratnice, da bi pokušaj Rakitića iz 44. minute Schmeichel uspio neutralizirati.

Drugo poluvrijeme nije bilo toliko vatreno kao prvo, tek u 72. minuti dogodila se prva opasna situacija kada je Poulsen dovukao loptu do našeg 16-erca, uposlio Jorgensena no njegov pokušaj Subašić je obranio. Hrvatska je mogla do vodstva u 86. minuti kada je Rebić nekoliko puta prevario Knudsena i ubacio prizemnu loptu u srce kaznenog prostora, ali Perišić je promašio loptu.

Za taj promašaj je Hrvatska umalo bila ekspresno kažnjena, no šut Schoenea sa 18-ak metara prohujao je pored gola, da bi nakon slabijeg boksanja Subašića u trećoj minuti nadoknade i Braithwaite bio neprecizan s ruba kaznenog prostora.

Prilike su sijevale s obje strane i u produžetku, ali daleko najveću propustio je kapetan Modrić u 116. minuti. Upravo je Modrić sjajnom loptom izbacio Rebića koji je krenuo sam na Schmeichela, naš je napadač obišao i danskog vratara, a kada se spremao gurnuti loptu u prazan gol sleđa ga je oborio Mathias Jorgensen te je argentinski sudac Pitana pokazao na bijelu točku. Nažalost, Modrićev slab udarac Schmeichel je uhvatio.

Ipak, Hrvatska nije psihički potonula nakon te propuštene prilike, a najzaslužniji za to bio je Subašić. Naš je vratar u prvoj seriji izvođenja 11-eraca sjajno reagirao na odličan udarac Eriksena u desnu stranu i vršcima prstiju skrenuo u vratnicu. Nažalost, odmah potom Schmeichel je obranio i udarac Badelja, a nakon što su pogađali Kjaer i Krohn-Dehli s jedne te Kramarić i Modrić s druge strane stigao je vrhunac napetosti. U četvrtoj seriji prvo je Subašić obranio udarac Schorene, no odmah zatim je i Schmeichel zaustavio pokušaj Pivarića, da bi potom Subašić uspio nogama zaustaviti pokušaj Nicolaija Jorgensena. Odlučujući 11-erac za Hrvatsku krenuo je izvesti Rakitić te je sigurno poslao Schmeichela u jednu, a loptu u drugu stranu za veliku pobjedu.

Ovo je nakon 20 godina prva pobjeda Hrvatske u nekoj eliminacijskoj utakmici na velikim natjecanjima, posljednju je ostvarila 4. srpnja 1998. godine kada je u četvrtfinalu SP-a u Francuskoj sa 3-0 svladala Njemačku.

U četvrtfinalu će Hrvatska 7. srpnja u 16 sati igrati u Sočiju protiv domaćina Rusije koja je u osmini finala također boljim izvođenjem 11-eraca svladala Španjolsku sa 5-4.

HRVATSKA - DANSKA 4-3 (1-1, 1-1)

Nižnji Novgorod. Gradski stadion.

Sudac: Pitana (Argentina).

Gledatelja: 40.851

Strijelci: 0-1 M. Jorgensen (1), 1-1 Mandžukić (4)

11-erci: Eriksen - Subašić obranio, Badelj - Schmeichel obranio, 1-2 Kjaer, 2-2 Kramarić, 2-3 Krohn-Dehli, 3-3 Modrić, Schoene - Subašić obranio, Pivarić - Schmeichel obranio, N. Jorgensen - Subašić obranio, 4-3 Rakitić

HRVATSKA: Subašić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (Pivarić, 81) - Rakitić, Modrić, Brozović (Kovačić, 71) - Rebić, Perišić (Kramarić, 97) - Mandžukić (Badelj, 108)

DANSKA: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, M. Jorgensen, Knudsen - Delaney (Krohn-Dehli, 98), Christensen (Schoene, 46), Eriksen - Poulsen, Cornelius (N. Jorgensen, 66), Braithwaite (Sisto, 106)

MOSKVA -
Nogometna reprezentacija Rusije plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva na domaćem terenu nakon što je u susretu osmine finala u Moskvi svladala Španjolsku sa 5-3 (1-1, 1-1) boljim izvođenjem 11-eraca. Nakon 90, kao i 120 minuta igre bilo je 1-1, da bi u raspucavanju s bijele točke ruski vratar Igor Akinfejev obranio udarce Kokea i Aspasa dok su sva četiri ruska izvođača bila precizna. Inače, Španjolska je povela u 12. minuti autogolom Sergeja Ignaševiča, a na 1-1 je iz kaznenog udarca u 41. minuti poravnao Artjom Dzjuba. Rusija će  u četvrtfinalu 7. srpnja u Sočiju u 16 sati igrati protiv pobjednika susreta Hrvatska - Danska koji se igra u Nižnjem Novgorodu od 20 sati.

CLUJ -
Hrvatska muška košarkaška reprezentacija izborila je nastup u drugom krugu kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se sljedeće godine održati u Kini zahvaljujući 90-63 (19-18, 25-13, 25-16, 21-16) pobjedi protiv Rumunjske na gostovanju u Cluju u susretu posljednjeg, 6. kola skupine D prvog kvalifikacijskog kruga. Šarić je sa 22 koša i 12 skokova bio prvo ime Hrvatske, Zubac je dodao 20 poena i 9 skokova, dok je Watson sa 20 ubačaja predvodio Rumunjsku. Hrvatska je natjecanje u skupini okončala s omjerom pobjeda i poraza 3-3, dok je Rumunjska završila kvalifikacije na posljednjem mjestu s omjerom 2-4. U drugoj utakmici posljednjeg kola ove skupine Nizozemska je u Groningenu svladala Italiju sa 81-66. Italija će tako u drugi krug prenijeti omjer 4-2, a Nizozemska 3-3. U drugom krugu kvalifikacija Hrvatska, Italija i Nizozemska igrat će protiv Litve, Mađarske i Poljske koje su zauzele prva tri mjesta u skupini C. Uoči posljednjeg kola u toj skupini Litva je vodeća sa 5-0, slijedi Mađarska sa 3-2, Poljska je treća sa 2-3, a posljednje Kosovo je sa 0-5 bez izgleda  za prolazak. Nastup u Kini izborit će tri prvoplasirane reprezentacije nakon završetka natjecanja u drugom kvalifikacijskom krugu.

TARRAGONA -
Hrvatska muška rukometna reprezentacija osvojila je zlato na 18. Mediteranskim igrama u španjolskoj Tarragoni, u reprizi finala iz 2001. hrvatski su rukometaši pobijedili Tunis sa 24-23 (9-12) i tako nakon 17 godina ponovo stali na najvišu stepenicu na MI. Iako su nakon prvih 30 minuta bili u rezultatskom zaostatku, u nastavku su uspjeli preokrenuti rezultat i pogotkom Josipa Božić Pavletića u zadnjim sekundama utakmice stigli do pobjede i velikog slavlja. Šest pogodaka postigao je David Mandić, a po pet su dodali Halil Jaganjac i Josip Božić Pavletić. Mosbah Sanai bio je pri strijelac Tunisa s pet pogodaka. Hrvatskoj je ovo ukupno četvrto zlato na Mediteranskim igrama (1993., 1997., 2001. i 2018.), a u svojoj kolekciji ima i dvije srebrne medalje (2005. i 2013.)

LONDON -
Dvostruki wimbledonski pobjednik, britanski tenisač Andy Murray otkazao je nastup na ovogodišnjem izdanju najvećeg svjetskog turnira rekavši da njegov kuk još uvijek nije u dovoljno dobrom stanju da bi izdržao napore koje iziskuje "grand slam" turnir.

"Teška srca moram otkazati svoj nastup na ovogodišnjem Wimbledonu. U posljednjih 10 dana ostvario sam značajan napredak na treninzima i u mečevima, ali nakon duže rasprave sa svojim timom odlučili smo kako bi igranje na tri dobivena seta u ovom trenutku mog procesa oporavka bilo prerano", objavio je 31-godišnji Murray.

Murray nije igrao punih 11 mjeseci, od prošlogodišnjeg Wimbledona, u kojemu je izgubio u četvrtfinalu od Amerikanca Sama Querreya, sve do ovogodišnjeg turnira u Queen's Clubu. Kako je u Queen'su ispao u 1. kolu od Australca Nicka Kyrgiosa, a ovoga tjedna u Eastbourneu je ostvario tek jednu pobjedu, protiv Stana Wawrine, te poraz od Kylea Edmunda, Murray će praktički ostati bez ijednog ATP boda na ljestvici koja će biti objavljena nakon Wimbledona.

SPIELBERG -
Nizozemac Max Verstappen (Red Bull-Renault) pobjednik je utrke za Veliku nagradu Austrije Svjetskog prvenstva vozača formule 1 vožene u nedjelju na stazi Spielberg ispred Ferrarijeva dvojca, Finca Kimija Raikkonena i Nijemca Sebastiana Vettela. Verstappen je ciljem prošao sa 1.504 sekunde ispred Raikkonena, dok je Vettel zaostao 3.181 sekundi, a taj je trojac jedini završio utrku u istom krugu. Vettel je trećim mjestom u Spielbergu preuzeo vodstvo u ukupnom redoslijedu jer je aktualni svjetski prvak i vodeći do nedjeljne utrke, Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) bio prisiljen odustati sedam krugova prije cilja zbog problema s dovodom goriva. Time je prekinut rekordni Hamiltonov niz po broju završenih utrka na brojci 33, prije Spielberga on je posljednji put odustao još u listopadu 2016. godine. Vettel sada ima 146 bodova, jedan više od drugog Hamiltona, dok je treći Raikkonen sa 101 bodom. Utrka u Austriji bila je nesretna za momčad Mercedesa i stoga što je odustati zbog mehaničkog kvara morao i drugi njezin član, Finac Valtteri Bottas. On je krenuo s prve startne pozicije, ali je morao odustati već u 14. krugu.

SOČI
- Nogometaši Urugvaja plasirali su se u četvrtfinale SP u Rusiji nakon što su u subotu u Sočiju u osmini finala pobijedili Portugal s 2-1 (1-0), te će 6. srpnja u Nižnji Novgorodu igrati protiv Francuske, koja je svladala Argentinu sa 4-3 (1-1). Dvostruki strijelac za Urugvaj bio je Edinson Cavani u 7. i 62. minuti, a za Portugal je zabio Pepe (55). Treba napomenuti i da je u 74. minuti Edinson Cavani zbog ozljede morao napustiti igru. Junak francuske pobjede bio je 19-godišnji Kylian Mbappe, koji je izborio penal te je zabio dva pogotka. Uz Mbappea (64, 68), za Francusku su još zabili Antoine Griezmann (13-pen) i Benjamin Pavard (57), dok su za Argentinu strijelci bili Angel Di Maria (41), Gabriel Mercado (48) i Sergio Aguero (90+3).

NIŽNJI NOVGOROD - Nakon što je godinama bio skriven iza 'željezne zastave', hrvatski navijači se po po drugi put u posljednjih deseta dana zabavljaju ulicama Nižnjeg Novgoroda.Prvi posjet se pokazao sjajnim, 'Vatreni' su deklasirali Argentinu 3-0 ostvarivši jednu od najsjajnih pobjeda naše reprezentacije. Sada se očekuje trijumf protiv Danske i prva pobjeda u nokaut fazi nekog velikog natjecanja nakon 1998. godine.Od tada smo u fazi na ispadanje igrali samo dva puta i to oba na europskim prvenstvima. Prije dvije godine u Francuskoj smo izgubili od Portugala u osmini finala, a 2008. u četvrtfinalu od Turske."Ovdje smo razbili Argentinu, a jednako će proći i Danci. Ovo je za nas sretan grad, šteta što se ovdje ne igra i finale," kazala nam je skupina Hercegovac iz Livna.

NIŽNJI NOVGOROD - Hrvatska nogometna reprezentacija 20 godina čeka pobjedu u nokaut fazi europskog ili svjetskog prvenstva. Posljednji put 'Vatreni' su to uspjeli na SP-u Francuskoj 1998. godine pobijedivši u osmini finala Rumunjsku 1-0, a potom su dogurali do bronce.Nakon toga Hrvatska je samo dva puta preskočila skupinu i to oba puta na europskim prvenstvima, 2008. i 2016, ali i oba puta ispala.Je li napokon stiglo vrijeme da ova generacija napravi taj veliki korak ili će ova momčad ostati nedorečena."Ispred nas je veliki ispit, ali vrijeme je da ova generacija prijeđe tu prvu prepreku na kojoj smo dosad stalno padali, još od 2008. godine. Sposobni smo to napraviti," kazao je hrvatski kapetan Luka Modrić."U skupini smo igrali fenomenalno, ali to treba zaboraviti, odnosno pokušati prenijeti i na ovu utakmicu. Ovo je veliki ispit," dodao je.

MADRID - Španjolski doprvak Atlético Madrid nazvao je u Milan te se raspitao o situaciji s hrvatskim napadačem Nikolom Kalinićem, pišu u subotu talijanske novine Corriere della Sera.“Poziv ‘Chola’ Simeonea otvorio je srce crveno-crnih. Atlético Madrid je otvorio mogućnost posla oko Kalinića kojeg je Milan doveo prije samo godinu dana“, navode te novine.Istinitost te informacije u subotu nije bilo moguće provjeriti. Glasnogovornik Atlética nije bio dostupan za komentar a Milan nije odgovorio na upit. Talijan Andrea Berta, sportski direktor Atlético Madrida, također nije bio dostupan.Milan je prije godinu dana za 5 milijuna eura posudio Kalinića iz Fiorentine te je sada nastupila obveza otkupa njegovog ugovora za 20 milijuna eura. Napadač se poslije utakmice s Nigerijom na Svjetskom prvenstvu vratio u Hrvatsku. Sadašnja tržišna cijena 30-godišnjeg Kalinića iznosi 14 milijuna eura, podatak je Transfermarkta, internetske stranice za transfere nogometaša.

OAKLAND- Američki košarkaš Kevin Durant je potpisao novi ugovor s NBA prvacima Golden State Warriorsima na samo godinu dana, javljaju američki mediji u subotu.Dva puta najbolji igrač finala će ovim ugovorom dobiti maksimalan iznos novca, ali se nije želio obvezati dugoročno s Warriorsima.Durant je poslije ponoći trebao postati slobodan igrač nakon što je odbio ugovor vrijedan 26.2 milijuna dolara. No, cijelo je vrijeme tvrdio da nema namjeru potpisati ugovor s nekim drugim NBA klubom, što je i potvrdio s ovim potpisivanjem. Tako će, kako javljaju američki mediji, prema novom ugovoru Durant dobiti 30 milijuna dolara u sezoni 2018./19. i 31.5 milijuna ako se odluči ostati još jednu sezonu nakon toga.