Šport 1. prosinca 2018.

Objavljeno: 01.12.2018 u 11:35
Pregledano 41 puta

ZAGREB, 1. prosinca 2018. (Icom, Hina) - Pregled vijesti iz športa:

ZAGREB - U susretu 16. kola Prve HNL u Zagrebu su nogometaši Hajduka pobijedili Rudeš s 4-1 (2-0) u prvoj utakmici na klupi novoga trenera Splićana Siniše Oreščanina. Hajduk je očekivano uvjerljivo slavio kod "fenjeraša" Rudeša, kome je ovo čak 14. poraz u 16 kola. Splićani su pobjedu osigurali već u prvom dijelu - u 7. minuti je branič Rudeša Obanor pogodio vlastitu mrežu nakon ubačaja Bradarića, da bi u 24. minuti lijepu akciju Hajduka golom okrunio Mijo Caktaš. U drugom dijelu se u periodu od samo pet minuta dvaput u strijelce upisao Brazilac Jairo, da bi u 82. minuti počasni gol za domaćine polučio bivši igrač Hajduka Ivan Tomičić.Hajduk je šesti s 20 bodova, dok je Rudeš ostao zadnji sa svega dva boda. Pred 500 gledatelja na stadionu u Kranjčevićevoj sudio je Matoc iz Zaprešića.

Strijelci: 0-1 Obanor (7ag), 0-2 Caktaš (24), 0-3 Jairo (64), 0-4 Jairo (69), 1-4 Tomičić (82).

MONTBELIARD -
Hrvatske rukometašice poražene su u susretu 1. kola C skupine Europskog prvenstva u Montbeliardu od Španjolske s 18-25 (5-15). Hrvatice su na startu prvenstva doživjele težak poraz od Španjolki, a posebno su loše odigrale prvo poluvrijeme u kojem su dale samo pet golova, a primile čak 15. U drugom dijelu su izabranice Nenada Šoštarića ipak poboljšale svoju igru, dobile su poluvrijeme s 13-10 i ipak na kraju izgubile s "pristojnijih" sedam razlike.Kod Hrvatske je Ivana Dežić bila najbolji strijelac s 4 gola, dok je Ana Turk postigla 3, dok su Španjolke predvodile Nerea Abarruena sa 7 te Mireya Alvarez sa pet golova.U ovoj skupini je ranije Nizozemska svladala Mađarsku s 28-25.Hrvatske rukometašice sljedeći susret igraju u ponedjeljak u 18 sati protiv Mađarske, da ih u srijedu u 3. kolu očekuje dvoboj protiv Nizozemki.

RIM - Nogometaši Juventusa u subotu su u 14. kolu Serie A u gostima pobijedili Fiorentinu s 3-0, a Mario Mandžukić je izborio jedanaesterac za treći pogodak Juvea. Mandžukić je pokušao ubaciti u peterac protivnika, a veznjak Fiorentine Edimilson Fernandes igrao je rukom. Sigurni realizator kaznenog udarca u 79. minuti bio je Cristiano Ronaldo. Prva dva pogotka za Juve postigli su Bentancur (31) i Chiellini (69). Marko Pjaca igrao je za Fiorentinu od 65. minute.

VARAŽDIN -
U susretu 10. kola skupine B rukometne Lige prvaka PPD Zagreb je u subotu u Varaždinu pobijedio ukrajinski Motor Zaporožje sa 27-25 (14-11), a ova pobjeda mogla bi se pokazati izuzetno važnom u borbi za plasman u nokaut fazu. Rukometaši Zagreba gotovo cijelu utakmicu su kontrolirali igru i rezultat, a posebice u drugom poluvremenu kada su u više navrata imali pet golova prednosti. Zagreb je zasluženo došao do pobjede, a istaknuli su se Zlatko Horvat sa osam golova, te vratar Urh Kastelic sa 13 obrana. Damir Bičanić i Ivan Sršen zabili su po četiri pogotka. U ekipi Zaporožja najefikasniji su bili Pawel Paczkowski i Barys Pukhouski sa po šest golova. Još u srijedu Flensburg je dobio Pick Szeged sa 27-25, u subotu Paris Saint-Germain dočekuje Skjern, a u nedjelju se sastaju Celje Pivovarna Laško i Nantes.  U skupini B vodeći je PSG sa 16 bodova, na drugom mjestu je Pick Szeged sa 15, treći je Flensburg sa 10, slijede PPD Zagreb i Nantes sa po osam bodova, Motor Zaporožje ima sedam, a Skjern i Celje po šest. Liga prvaka se nastavlja u veljači sljedeće godine, a PPD Zagreb 10. veljače dočekuje danski Skjern.

BERLIN-
Vodeća Borussia Dortmund je u subotu 13. kolu Bundeslige pobijedila Freiburg s 2-0, dok je Bayern, kojeg vodi Niko Kovač, u gostima kod Werdera pobijedio s 2-1. Za novu pobjedu Borussije strijelci su bili Marco Reus (40-pen) i Paco Alcácer, koji je ponovno bio džoker s klupe. Španjolski napadač je u igru ušao u 70. minuti, a mrežu je zatresao u sudačkoj nadoknadi (90+1).Alcacer je ovog ljeta došao iz Barcelone i u deset utakmica zabio je 11 golova, s tim da je većinu susreta ulazio sa klupe za pričuve. Ovotjedna uvjerljiva pobjeda u Ligi prvaka protiv Benfice (5-1) izgleda da je pomogla Bayernu da se izvuče iz rezultatske krize u Bundesligi. Nogometaši Bayerna su, nakon dva remija i poraza, napokon upisali pobjedu, a oba gola zabio je Serge Gnabry (20, 50).

OSIJEK -
U derbi-susretu 16. kola Prve HNL u Osijeku su nogometaši Rijeke pobijedili Osijek s 2-1 (1-1) i probili se na treće mjesto. U derbiju na Gradskom vrtu Rijeka je nastavila s nizom pobjeda i pobijedila preokretom zahvaljujući dvostrukom strijelcu Antoniu Mirku Čolaku. Osječani su do vodstva stigli već u 8. minuti kada je branič gostiju Mamić doslovce poklonio loptu Petru Šorši koji potom lako pogađa mrežu nemoćnog Sluge. Rijeka je u nastavku imala tri ogromne prilike za poravnanje, no svaki put je osječki vratar Malenica sjajno reagirao. Rijeka je ipak izjednačila u 43. minuti kada je Antonio Mirko Čolak glavom pogodio sami kut mreže domaćina. U 54. minuti Rijeka vodi, a strijelac je ponovno Čolak, koji se najbolje snašao u gužvi i postigao osmi gol sezone. Samo dvije minute kasnije Heber je mogao poptuno šokirati domaćine, ali njegov udarac prema praznim vratima zaustavlja Guti. U 88. minuti napadač Osijeka Mirko Marić pucao je prema praznom golu, ali je u zadnji trenutak Riječane spasio Lončar. Vodi Dinamo s 36 bodova, Lokomotiva i Rijeka imaju po 30, a Osijek 28 bodova. Susret se igrao na stadionu Gradski vrt, a sudio je pred 1200 gledatelja Zebec iz Cestice.

Strijelci: 1-0 Šorša (8), 1-1 Čolak (43), 1-2 Čolak (54).

MADRID -
Kapetan hrvatske reprezentacije i vezni nogometaš Real Madrida, Luka Modrić (33), favorit je za osvajanje nagrade Zlatna lopta koju će u ponedjeljak u Parisu dodijeliti časopis France Football, tvrde u subotu španjolski mediji."Modrić pegla frak", ističu novine El Mundo. "Diskretno, časopis France Football mu je rekao da bude spreman, da sve izgleda dobro, da je on favorit...Još uvijek nije službeno kažu u Real Madridu", dodaju te novine sa sjedištem u Madridu.Sportske novine Marca ističu da "svi putovi prema Zlatnoj lopti upućuju na Modrića" dok novine ABC tvrde kako će Modrić zataknuti Zlatnu loptu kao još jedan broš.Radijska postaja Onda Cero u četvrtak je izvijestila kako će hrvatski nogometaš osvojiti tu nagradu ispred Juventusovog napadača Cristiana Ronalda te Atléticovog napadača Antoinea Griezmanna. To isto su navele španjolska televiza La Sexta i talijanski Sky Sports.Zlatna Lopta, priznanje za najboljeg nogometaša svijeta u 2018. godini, posljednja je ovogodišnja nagrada. Modrić je dosad osvojio sve druge nagrade a novim trofejem u Parizu kompletirao bi najbolju godinu u svojoj karijeri.

BOSTON
- Boston Celtics su sinoć kod kuće uvjerljivo sa 128-95 svladali Cleveland Cavalierse, a  hrvatski košarkaš Ante Žižić je u 20 minuta na terenu zabio pet koševa (šut iz igre 2/5) i upisao dva skoka. Los Angeles Lakers su sa 114-103 pobijedili Dallas Maverickse, a LeBron James je ubacio 28 koševa. Ivica Zubac nije ulazio u igru za Lakerse. Orlando Magic su sa 99-85 pobijedili domaće Phoenix Sunse. Dragan Bender nije ulazio u igru za Sunse.

NANTES - Drugog dana Europskog prvenstva rukometašica u Francuskoj, na kojem nastupa i reprezentacija Hrvatske, pobjede su ostvarile izabrane vrste Danske i Srbije u skupini A u Nantesu te Crna Gora u skupini B u Nancyju. U skupini A Srbija je sa 33-26 svladala Poljsku, a u skandinavskom obračunu Danska je sa 30-29 nadigrala Švedsku. U skupini B Crna Gora je sa 36-32 bila bolja od Slovenije. U toj grupi je još u četvrtak Rusija sa 26-23 svladala Francusku.

LAKE LOUISE - Austrijska skijašica Nicole Schmidhofer u petak je bila najbrža na prvom spustu u novoj sezoni, održanom u kanadskom Lake Louiseu, te je tako doskijala do svoje prve pobjede u karijeri u utrkama Svjetskoga kupa. Schmidhofer je za svladavanje 3059 metara duge staze trebala jednu minutu, 48 sekundi i 13 stotinki te je za 15 stotinki nadmašila vrijeme do tada vodeće Švicarke Michelle Gisin, koja se morala zadovoljiti drugim mjestom. Iznenađujuće je do trećeg mjesta doskijala 22-godišnja Njemica Kira Weidle, koja se tako po prvi put u karijeri popela na pobjedničko postolje u Svjetskom kupu.